İlham alınacak bir girişimcilik hikayesi: Bir doktorun tarımcılık hayali!

Aile hekimleri, özel hastaneler, şirket doktorları... Çevremizde birçok doktor var belki ama bu yazımda bahsedeceğim doktorun diğerlerinden bir farkı var.

Tıp eğitimi almış ve uzun yıllardır bir ilaç firmasında yönetici olarak çalışan Numan Bey, birkaç yıl önce iki ortakla beraber bir tarım şirketi kurdu. Bu sayede hem sevdiği işi yapıyor hem de ek gelir elde ediyor. 

Çocukluğu Sivas'ta geçmiş Numan Bey'in. Dolayısıyla şehir hayatından uzak bir ortamda yetişmiş küçükken ve toprağa hep büyük ilgi duymuş. Lise yıllarında ailesiyle İstanbul'a gelen Numan Bey, doktor olma hayaliyle tıp eğitimi almış. Üniversite sonrası birkaç sene doktorluk yaptıktan sonra halen içinde bulunduğu ilaç sektörüne geçmiş. Üniversite, iş hayatı derken aslında hep şehirden bir kaçış yolu aramış. 

Yıllarca tarımcılığı, meyve yetiştiriciğini araştırmış, bu konuda kendini geliştirmiş. Aklında hep bahçelerde, toprakla uğraşarak vakit geçirmek varmış. Birkaç sene önce ise hayalini gerçeğe dönüştürmek adına somut adımlar atmış. Çanakkale civarlarını dolaşan Numan Bey, iki ortağıyla beraber Lapseki'de tarım yapabilecekleri bir yer almış. 

Üç ortaklı tarım şirketinin bugün 10 binden fazla elma ve 2 bin adeti geçen ceviz ağaçları bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışında satışlar yapılıyor. Ayrıca şirket, bahçelere düzenli bakan insanlara iş imkanı sağlıyor. Numan Bey gibi doğa meraklılarına ise benzersiz bir emeklilik uğraşı sunuyor. 

Bunun yanı sıra, boş zamanlarında gezmeyi ve kitap okumayı çok seven Numan Bey, şimdiye kadar 60'tan fazla ülkeye gitmiş. Ayrıca, evinde tarih ve siyasetten tarım işletmeciliğine kadar farklı alanlarda birçok kitap bulunuyor. 

Neredeyse 30 sene önce tıp eğitimini tamamlayan Numan Bey'e gelecek hayallerini o zamanlar sorsalar, bugünkü gelişen tarım şirketinden herhalde söz etmezdi. Azmin ve girişimcilik ruhunun güzel bir örneği olan bu hikayenin kahramanı Numan Bey, benim babam. Hayallerinin peşinden koşmayı asla bırakmadı, ve gelecek nesillere her geçen yıl gelişen ve güzelleşen bir miras bırakmayı başardı.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Misafir
Gercekten ilham alinacak hariika bir hikaye , girisimciligi, kendi meslegi disinda farkli konularda da yaraticilik, istihdam yaratma, uretim, kendisine ve yakin cevresine saglamakta oldugu huzur verici guzellikler...super Calismak, uretmek, fayda saglamak , ve nicesi..yazinizi okuyanlara guzel cesur ilhamlar vermesi dilegiyle... fethi d+
Misafir
Numan tebrikler👏👏👏
Misafir
Sevgili Numan sen zaten çok özel birisin,başarıların bizleri çok mutlu ettı,Beste de çok güzel senı anlatmış,ne mutlu sana,elmalardan yemek ümidiyle gözlerinden öperim, Sevgıyle kal... Melih Örge
Misafir
İsrenildiğinde herşey başarılabiliniyor. Sevdiğin iş, sevdiğin eş ve azim.... Bu yazıyı kaleme alan genç kuşaklara BAŞARAMAMANIN mümkün olmadığı istenirse ihtisas alanı dışında işlerde BAŞARMA'nın mümkün olduğunu gösteren BABAYI anlatımı örnek olur geçlere ve babalara....👏👍👍👍 Bülent AKPINAR