Duygusal Zeka Nedir, Nasıl Gelişir?

Zeka denilince aklımıza ilk olarak IQ gelmekte. Peki,duygusal zeka“EQ”nedir, nasıl geliştirilir?

EQ, İngilizce “Emotional Quotient “kelimelerinin baş harflerinin kısaltmadır ve Türkçe çevirisi “duygusal zeka”dır. EQ kavramından ilk bahseden John Mayer ve Peter Salowey, duygusal zekayı şöyle tanımlamaktadırlar: Kişinin hem kendisinin hem de başkalarının duygularını izlemek, duygulardaki ayrımı yapabilmek, bu bilgilerle düşünce ve davranışlara yön verebilmek yetisine sahip olabilmektir.

Duygusal zekanın modern psikolojide oldukça önemli bir yeri vardır. Birçok bilim insanına göre mutluluğun anahtarıdır. Çünkü insan, duygularına ne kadar hakim olabilirse, o kadar mutlu olur. İşte burada özbilinç kavramı devreye girer. İnsan kendini bilerek,duygularına hakim olarak yaşamalıdır. Öfkeli anında sinirini yatıştırabilmelidir. EQ’su yüksek olan kişiler tam olarak bunu yapabilir.

EQ nasıl geliştirilir sorusuna yanıt vermek gerekirse:

1-Kendinizi tanıyın.

2-Duygularınızı ifade ederken birkaç kelime daha kullanın. Mesela sadece “Üzgünüm.” demek yerine “Üzgünüm çünkü olumsuz şeyler yaşadığım bir dönem geçiyorum.” diyin.Duygusal dilinizi geliştirmek büyük ölçüde yol katettirecektir.

3-Sosyal becerilerinizi geliştirin.

4-Sizi mutlu edebilecek şeyler yapmaktan kaçınmayın ve olabildiğince pozitif düşünün.

5-Farkındalığınızı arttıracak kitaplar okuyun.

6-Ve belki de en önemlisi pozitif düşünün. Olayları olduğu gibi kabul edin,çözüm yolları aramaktan vazgeçmeyin.

https://www.paradurumu.com/iliskiler/duygusal-zekayi-gelistiren-7-adim-haberi-2682

Yorumlar
Kalan Karakter 800