Varlık Barışı Nedir?

Son dönemin en merak edilen konularından biri varlık barışı. Meclis'te kabul edilen Torba Yasa ile birlikte varlık barışı da Meclis'ten geçti. 6 ay uzatılan Varlık Barışı nedir, kimler Varlık Barışı'ndan faydalanabilir? Varlık Barışı ile ilgili Resmi Gazete detayları haberimizde.
Varlık Barışı Nedir?

Varlık Barışı, gerçek veya tüzel kişilerin yurt  dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, ilgili hükümler çerçevesinde, Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişilerin, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmesi için tanınan süreye deniyor.

Varlık Barışı'nı kısaca tanımlamak gerekirse, yurt dışından getirilen paradan vergi alınmaması.

Varlık Barışı' nın kapsadığı varlıklar farklılık gösteriyor. Yani, sadece para olarak düşünmemek gerekiyor. Varlık Barışı'nın içerisinde döviz, Altın, Para, Sermaye Piyasası araçları, Menkul Kıymet varlığı kanaat verici bir belgeyle ispat edilen taşınmazlar, şirketin ortaklarına olan borçları da yer alıyor.

VARLIK BARIŞI SÜRESİ NE KADAR UZATILDI?

Geçtiğimiz haftalarda kabul edilen kanunla Varlık Barışı süresi 6 ay daha uzatıldı.


NE ZAMANA KADAR BİLDİRİM YAPMAK GEREKİYOR?


Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık 2019'a kadar Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbestçe tasarruf edebilecek.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol