Para kaygısına nasıl son verirsiniz?

Para konularında kaygılarınız mı var? Merak etmeyin yalnız değilsiniz!

Para konularında kaygılarınız mı var? Merak etmeyin yalnız değilsiniz! Para kaygısını, sürekli, yeterli paraya sahip olmamanın altında yatan korku olarak düşünüyoruz: kirayı karşılayamamak, beklenmedik masrafları karşılayamamak ve emekli olamamak gibi…

Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

1. Kaygıyı tetikleyen nedeni bulun

Para kaygısı ile ilgili olan şey, bir kez devreye girdiğinde, altta yatan nedeni anlamlandırabilmek çok daha zor hale gelebilir. Zihniniz karman çorman ve mideniz düğümler halindeyken tutarlı, uygulanabilir bir finansal plan yapamazsınız.

İlk adımınız, o kaygının ne olduğunu ve onu neyin tetiklediğini anlamak olmalı. Bir sorunun gizemini çözmek daha fazla kontrolde hissetmenizi sağlayabilir. Para hakkında düşünürken ya da para hakkında sohbet ederken vücudunuza dikkat edin. Kendinizi terlerken veya kalbiniz çarparken bulursanız, bunu kabul edin. Biraz derin nefes alın, sonra buna neyin sebep olabileceğini düşünmek için zaman ayırın. Finansal durumunuzun kötü olmasından dolayı kendinizi suçlu hissediyor musunuz? Peki bu suçluluk neden ve sizi ne rahatlatır? Biraz düşünün.

2. Kaygıya Karşı Kalkan Oluşturun

Bir plan yapmak göründüğünden daha zor olabilir. Ne yapacağımızı bilmemenin para kaygısına katkıda bulunan büyük bir faktör olabileceğini biliyoruz. Neyse ki, çevrim içi olarak kolayca bulunabilen sayısız kaynağa sahip bir çağda yaşıyoruz. Para yönetimi hakkında fazla bir şey bilmemek sorun değil. Ama size mutsuzluk veriyorsa, bununla ilgili bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Her hafta makale okumak, video izlemek veya podcast dinlemek için biraz zaman ayırmayı faydalı buluyoruz. (Bunu okuyorsanız, çoktan başlamışsınızdır- harika bir iş!) Çok zor görünse bile, önemli olan bir başlangıç ​​yapmaktır. Bu yüzden bizi takipte kalabilirsiniz.

Not: Bu adım haftalar veya aylar sürebilir. Acele etmeyin.

3. Kontrolü Bırakmayın

Blogları okudunuz, podcast'leri dinlediniz ve bazı profesyonel tavsiyeler aldınız. Umarım artık hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız konusunda daha net bir fikriniz vardır. Tüm stratejileriniz yerinde mi yoksa hala endişeli misiniz?

Bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çok zaman alacak, büyük hedefleri düşünmenin zor olabileceği aşikâr. Bunun yerine sahip olduğunuz stratejileri düşünün. Bunları parçalara ayırın ve her bir segmente ulaşmaya odaklanın. Bu şekilde ilerledikçe bir şeylerin yanına tik atabileceksiniz.

Korkunuza saygı gösterin. Fakat sürekli endişeleniyorsanız, derine inmek gerekebilir. Elinizden geleni yaptıysanız ve para kaygısı yaşam kalitenizi olumsuz etkilemeye başladıysa, bir uzman veya danışmanla konuşabilirsiniz.

Finansal ve Duygusal Özgürlük Arasındaki KöprüFinansal ve duygusal özgürlük arasında köprü sizce ne olabilir? İkisini birbirine bağlayan şey nedir? Hadi gelin birlikte düşünelim…

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800