Finansal ve Duygusal Özgürlük Arasındaki Köprü

Finansal ve duygusal özgürlük arasında köprü sizce ne olabilir? İkisini birbirine bağlayan şey nedir? Hadi gelin birlikte düşünelim…

Finansal ve duygusal özgürlük arasında köprü sizce ne olabilir? İkisini birbirine bağlayan şey nedir? Hadi gelin birlikte düşünelim…

Finansal Özgürlük

Finansal özgürlük finansal olarak kendinizi ayakta tutabilme endişesi olmadan belirli seçimler yapma özgürlüğüne sahip olmaktır. Koşullarınıza bağlı olarak bu, faturaları ve yiyecekleri karşılama konusunda endişelenmemek, size uygun olmayan bir işi bırakabilmek anlamına gelebilir.

Zamanınızı başka şeyler yapmak için kullanmak istiyorsanız, çalışırken harcadığınız fiziksel saatlerle doğrudan ilişkili olmayan bir gelir kaynağına sahip olmanız gerekir. Bu, gelirinizi inşa etmenin başka yollarını bulmak anlamına gelir ve bunu yapmanın bir yolu da yatırım yapmaktır. 

İyi bir yatırım stratejisi gelir akışı sağlasa da tüm yatırımların sermaye yatırımınızın tamamını veya bir kısmını kaybetme riski dahil olmak üzere riskleri vardır. Bu nedenle yatırım yapmadan önce bağımsız bir finansal tavsiye almalısınız.

Duygusal Özgürlük

Bizim görüşümüze göre duygusal özgürlük, hayatın size fırlattığı şeyle nasıl başa çıkacağınızı veya buna nasıl tepki vereceğinizi belirler. Bu, derin düzeyde öz farkındalık ve bol bol pratik gerektiren bir beceridir.

Anladığınızdan emin değil misiniz? Kendinize şu soruları sorun:

  • Sinirlendiğiniz zaman, cevap vermeden önce kendinizi sakinleştirebilir misiniz?
  • Negatif düşünceler (kendinden şüphe duyma veya korku gibi) ortaya çıktığında kendinize şefkatle davranabilir misiniz?
  • Başkalarıyla empati kurabilir misiniz?
  • Zor bir günün ardından, iyi gitmeyen bir şey için kendinizi aşağı çekmek yerine, kendinizi motive edebilir misiniz?

Duygusal özgürlük kazanmak, karar verme süreçlerinizi, savunma mekanizmalarınızı ve kafanızda saklanan tüm tozlu, acı verici şeyleri nesnel olarak ayırmak için kendinize uzun ve dürüst bir şekilde bakmayı içeren şeylerden biri olabilir.

Yukarıdaki listede belirtilenlere ekstra dikkat göstermek bir başlangıç noktası olabilir. 

Duygusal ve Finansal Özgürlük Arasındaki Bağlantı Nereden Geliyor?

Peki neden para yerine DUYGULARDAN bu kadar çok bahsediyoruz? Duygusal ve finansal özgürlük arasındaki bağlantı nedir? Duygusal durumunuz şeyler hakkındaki algınızı (finansal durumunuz dahil) ve 'özgür' hissedip hissetmediğinizi belirler.

İşinizi anlamlı ve tatmin edici buluyorsanız, sevdiğiniz bir şeyden yeterli gelir elde ediyorsanız, muhtemelen çalışarak kendinizi kapana kısılmış hissetmeyeceksiniz. Böylelikle finansal özgürlüğe kavuştuğunuzu hissedebilirsiniz. Öte yandan, işinizden nefret ediyorsanız, finansal olarak özgür hissetmeden önce işinizi değiştirmeniz veya tamamen emekli olmanız gerekebilir.

Duygusal özgürlük eksikliği, belirli seçimler yapma yeteneğinizi etkileyebilir. Korku ya da belirsizlikle boğulmuşsanız, bir fırsat ortaya çıktığında hareket edemezsiniz. Kim olduğunuza ve ne istediğinize dair belirsizlikle doluysanız, bireysel değerleriniz ve hedeflerinizle uyumlu olsa bile, daha az gidilen bir yoldan gitmekte tereddüt edebilirsiniz. Bu durumda, öz farkındalığın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Pragmatik bir engel yerine duygusal bir engel yüzünden bir şeyler yapmakta tereddüt ediyorsanız, neden olduğunu bilmek istemez misiniz?

Mümkün olan en net kararları verebilmek için duygusal özgürlüğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak demek istediğimiz şey finansal özgürlüğe giden yol duygusal özgürlükten geçiyor…

Egzersiz: Benim 7 Kovam Dolu mu?Özlem Denizmen’in ‘’Bolluk ve Bereket İçin Yer Aç’’ kitabından derlediğimiz 7 İLİŞKİ KOVASI’NI öğrenmek ister misiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store