İlk parasını kazananlar ne yapmalı?

İster stajyer olarak kazanın, isterseniz de eğitim hayatını bitirdikten sonra ilk işinizden maaş olarak kazanın fark etmez... Kazanılan ilk para insan hayatı için önemli bir başlangıç.

Bu noktadan sonra kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışmaya başladınız demektir, peki ilk kazanılan parayı ne yapmalı?

Öncelikle hayırlı olsun diyerek başlayalım. Umarız ve dileriz ki bundan sonraki hayatınızda da bol bol para kazanır, finansal okuryazarlık öğrenerek tasarruf eder, birikimi önemseyip, doğru yatırımlar yaparsınız ve ömür boyu finansal açıdan mutlu bir hayat sürersiniz.

Bütçe yapın

Kazandığınız ilk para olabilir ama harcadığınız ilk para değil. Harcamaları kontrol altına almazsanız kazandığınız paranın miktarı ne olursa olsun bir noktadan sonra size yetmeyecektir. İlk iş olarak gelir ve giderlerinizi yazmaya başlayın, her harcamanızı da kaydedin.

Hedef sahibi olun

İlk paranızı kazandığınıza göre kendinize bir hedef koymanın da vakti geldi. Finansal bir hedef belirleyin, örneğin yurt dışında okumak için şu kadar para biriktireceğim ya da ev almak için şu kadar peşinat biriktireceğim gibi net hedefleriniz olsun. Bin lira, on bin lira, yüz bin lira... Hedefinizin miktarı değil sizin ona ulaşmak için izlediğiniz yol, sabrınız ve planlı olmanız önemli. Bu sebeple ilk paranızdan bir kısmı hedefiniz için birikime ayırın.  Genel tavsiye maaş alındığında %10’luk kısmı birikime ayırıp, bütçeyi geri kalan %90’lık kısma göre düzenlemeniz yönünde. Böylece gelirinizin %90’lık kısmına sığmayı öğrenirsiniz.

Acil durum fonu

Para kazanmanın en faydalı yanlarından birine geldik; acil durum fonu oluşturabilirsiniz. Yani para kazanmadığınız ya da daha fazla paraya ihtiyacınız olan günler için para biriktirebilirsiniz. Acil durum fonunda en az 3 ay boyunca para kazanmasanız da geçinmenizi sağlayacak kadar para biriktirmeye özen gösterin.

Acil durum fonu hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Para ve yatırım konularında yapılan hatalarÖzlem Denizmen programının ‘’Yuvarlak Masa’’ bölümünde Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği Başkanı Attila Köksal ile parasal konularda ve yatırımlarda yapılan hataları konuşuyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store