Gelirinizin ne kadarını birikime ayırmalısınız?

Birikim yapmaya karar vermek hem bugününüz hem de geleceğiniz için bir dönüm noktası. Çünkü her ay düzenli birikim yapabilirseniz, finansal huzura ve özgürlüğe kavuşma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz. Peki her ay gelirin ne kadarını birikime ayırmalı?

Güncelleme:

Öncelikle “nasıl birikim yapacağım, zaten aldığım para ancak yetiyor” gibi düşüncelerden uzak durduğunuz ve birikim yapmaya karar verdiğiniz için sizi tebrik ediyoruz. Herkes birikim yapabilir, küçük paralarla büyük paralara ulaşılabilir, tasarruf ederek birikim miktarınızı da sürekli artırabilirsiniz. Bahanelerin arkasına saklanmadan finansal gerçekleri ile yüzleşen, bu gerçekleri değiştirmek için çalışan herkes kendi bütçesinin kahramanıdır.

GELİRİN YÜZDE 10'LUK KISMI

Uzmanlar tarafından  önerilen ve finansal hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak olan sağlıklı birikim rakamı gelirinizin yüzde 10’luk kısmı kadardır. Ve bu parayı bütçe planlamalarına başlamadan ayırmanız tavsiye edilir. Sanki o %10’luk kısım yokmuş gibi düşünerek bir bütçe oluşturabilirsiniz.

TASARRUFTAN BİRİKİME

Bütçe oluşturmak tasarruf, harcama ve birikim konularında sizin işinizi kolaylaştıracak en önemli yardımcınız. Bir bütçe tablosu çizin. Bu tabloya gelirinizi ve sabit giderlerinizi yazın, sonra da her harcamayı bu tabloya yazmaya devam edin... Bu sırada bu harcamalardan azaltabilecekleriniz var mı kontrol edin. Mesela aboneliklerde tarife değişikliğine gidebilir misiniz ya da her ay ödediğiniz ama azaltabileceğiniz bir harcama var mı? Tasarruf ettiğiniz rakam arttıkça birikime ayırabileceğiniz rakam da artacaktır.

DÜZENLİ YAPILMASI ÖNEMLİ

Örneğin; 8 bin 500 lira maaş alıyorsunuz, ilk ay maaşınızın yüzde 10 kadarını yani 850 lirasını birikime ayırdınız ve bütçeyi 7 bin 650 lira kazanıyor gibi yaptınız. Oluşturduğunuz tabloya dönün ve kısabileceğiniz harcamaları, tasarruf edebileceğiniz kalemleri bulun. Sonraki ay birikime 850 liradan daha fazla ayırmaya çalışın. Eğer daha fazla ayıramıyorsanız da aylık birikiminiz 850 liradan az olmasın.

Birikimleri hedefe ulaştıran yegane yöntem o birikimin düzenli olarak yapılmasıdır. İster az biriktirin, ister çok ama istikrarlı bir şekilde biriktirin. İstikrar sizi hedefe ulaştıracaktır.

Az maaş kazananlar nasıl para biriktirir?Business Insider, maaşı az olanların para biriktirmemek için bahane üretmelerini engelleyecek tavsiyelerde bulundu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800