Az kazanan nasıl para biriktirebilir?

Para biriktirmek, birikim yapabilmek sadece çok para kazananlara özgü bir özellik değil. Herkes para biriktirebilir. Peki az para kazananlar nasıl para biriktirebilir?

Alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde, para biriktirmenin aslında hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Ne kadar kazandığınıza değil, nasıl harcadığınıza bakın öncelikle…

Para biriktirmek için pek çok yöntem var. Diyelim ki, 5000 TL kazanıyorsunuz. 4 bin 800 TL kazandığınızı varsayıp 200 TL’yi direkt birikime ayırarak yok sayabilirsiniz mesela… Bu yapabileceklerinizden yalnızca biri. Gelin şimdi para biriktirmenizi kolaylaştıracak tavsiyelere bakalım…

BÜTÇE YAPIN

Geliriniz ne olursa olsun sizin bütçe yapmanız gerekiyor. Aylık gelir ve gider tablonuzu oluşturduktan sonra paranızın nerelere gittiğini görecek ve nereden tasarruf edip biriktirebileceğinizi göreceksiniz.

SINIR KOYUN 

Para biriktirmek istiyorsanız, kendinize sınır koyun. Mesela günlük harcayacağınız bütçeyi belirleyin ve üstüne çıkmamaya çalışın. Böylece harcama dürtünüzü de kontrol altına alabilirsiniz.

ÖNCE BİRİKTİR SONRA HARCA 

İlk başta o ay biriktireceğiniz paraya karar verin, sonra harcama yapın. Yani harcama yapmadan önce birikime para ayırın, hatta bu parayı mümkünse zor açılan bir kumbara ya da bir banka hesabında tutun.

EK GELİR ELDE ETMEYE ÇALIŞIN 

Eğer var olan geliriniz yetmiyorsa ek işler yapın. Özellikle hafta sonu ve mesai sonrası kalan vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Buradan gelen parayı da birikime ayırabilirsiniz.

HEDEF KOYUN

Gel gelelim en önemlisine. Para biriktirmek istiyorsanız bir amacınız olmalı. Belki küçük bir meblağ gibi gelecek ama size hoş gelen bir hedef için para biriktirin. Onun devamı gelecek ve bu durum size para biriktirme alışkanlığı kazandıracak. Sabırlı ve planlı olun, hedefe yaklaştıkça kendinize olan inancınız da artacak...

Çocuk gibi nefes alın, hayatınız değişsin!Çocuk gibi nefes alın, hayatınız değişsin! Uzmanlara göre, bebekler ve çocuklar gibi nefes almak, vücutta büyük değişiklik yaratıyor. Peki bunu nasıl başaracaksınız?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800