Yatırım yapmadan önce kendinize bu soruları sorun!

Birikiminizi yatırıma çevirme kararını almak, finansal hayatınız açısından oldukça önemli bir hamle. Bu karar sonrası cebinizin ekonomisi olumlu ve olumsuz etkilenebilir. Peki olumsuz etkilenmemesi için hangi soruları sormalı?

Yatırım yapan hemen hemen herkesin aklına gelen ilk soru neye yatırım yapmalı? Bu sorunun cevabı ise kişiden kişiye göre değişiyor. Bu yazımızda neye yatırım yapacağımızın kararından önce kendi kimliğimizi bulmamız gerektiğini anlatacağız. 

Öncelikle siz nasıl bir yatırımcısınız?

Aceleci misiniz, sabırlı mısınız, bir yılda mı yoksa 5 yılda mı paranız - yatırımınız dönüş yapsın istiyorsunuz? Paranız kısa sürede hızla mı artsın, yoksa daha uzun zamanda artsın ama sakin sakin mi artsın? Karakteriniz zaman ve sabır konusunda size belli alternatifleri kapatacaktır. Örneğin kısa zamanda para kazanmak istiyorsanız, uzun vadeli yatırım seçeneklerini değerlendirmezsiniz.

İkinci önemli konu ne kadarlık bir yatırım yapacağınız...

Hangi yatırım aracına paranızın ne kadarını yatıracaksınız bu da sizin yatırım yapmadan önce cevap vermeniz gereken başka bir konu. Hiçbir yatırımcı size tüm paranızı tek yatırım aracına yatırmanızı tavsiye etmez. Yatırımcılar arasında da buna tüm yumurtaları aynı sepete koymamak denir. Sepete bir şey olduğunda diğer sepetlerle devam edebilmelisiniz. Ne kadar yatırım yapacağınız ise sizin belirleyeceğiniz bir rakam, iyi düşünün, araştırın...

Risk seviyor musunuz?

Bazıları hızlıca yükselmek için yüksek meblağları tek bir yatırım aracında risk alarak tutar, bazıları ise risk sevmez uzun vadeli ile hayatına devam eder, siz hangisi olduğunuza karar verin.

Yatırımınızı nasıl takip edeceksiniz?

Analiz yapacak mısınız? İkisi de aslında bir yatırımda olmazsa olmazlardan. Yatırımınızı takip edebileceğiniz bir banka ile çalışıp, her an yatırımlarınıza ulaşabilmelisiniz. Hangi yatırımın ne kadar kazandırdığını ise sürekli not edin.

Yatırım yapmanın temel amacı kısa vadede veya uzun vadede para kazanmak. Siz de birikimlerini yatırıma çevirirken kendinize bu soruları sorun ve yatırım yapmadan önce emin olun.

Araba almadan önce kendine sorman gerekenler!Özlem Denizmen programının ‘’Harcayabilir miyim?’’ bölümünde araba almak isteyen Berk Bey’in sorunu cevaplıyor. Acaba ret mi onay mı verdi?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store