Yatırım yaparken endişe etmeyin!

Yatırım yapmak istiyor ama aklınızdaki soru işaretlerini nasıl gidereceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Somut, net bir plan ve doğru adımlar yaşadığınız tereddütleri geride bırakmaya yardımcı olacaktır. Bu adımların neler olduğuna birlikte göz atalım...

1. ADIM: Eğitim

Bilgiye sahip olmak başarılı olmak için önemli bir öğedir. Piyasanın nasıl çalıştığını, piyasa araçlarını, kanun ve kurallarını öğrenin. Yatırım yapmaya başlamadan önce neyi, neden yaptığınızı ve nasıl yapacağınızı bilin.

2. ADIM: Büyük Resme Bakın

Geriye doğru bir adım atın. Durumları değerlendirin. Kazanmak istediğinize odaklanırken alabileceğiniz riskleri iyice kavrayın. Konu hakkında ne kadar bilginiz olursa seçenekleri değerlendirmek de o kadar kolay olacaktır.

3. ADIM: Daha Küçük Başlayın

Lao Tzu’nun dediği gibi ‘‘En uzun yolculuklar tek bir adımla başlar.’’ Yatırım yaparken bütün paranızı koymayın. Küçük miktarlarla yatırıma başlayın. Böylece deneyimleme yoluyla risk toleransınızı da öğrenmiş olursunuz.

4. ADIM: Yatırım Stratejisine Sahip Olun

Bir planınız olduğunda, ona doğru yürümek basittir. Örnekleri inceleyin ve kendi becerilerinizi, yaklaşımınızı ve tercihlerinizi tanıyın, öz disiplin sağlayın. Bunun için kendinize zaman ayırın. Stratejinizi basit, net tutun. Ticaret yapacak şirket türü; hisse başına fiyat; ne kadar süre tutulacağı; analiz yöntemleri gibi kavramları stratejinize dahil edin. Buna ek olarak, planınız ne kadar kolay olursa, sorunları tespit etmek ve belirli bir yönde küçük değişiklikler yapmak o kadar kolay olacaktır.

5. ADIM: Kendinize Zaman Verin

Yatırımlarınızın olgunlaşması zaman alabilir bu yüzden gözlemleyerek, öğrenerek ilerleyin.

Neden daha fazla harcıyoruz? İşte pazarlama stratejileri Yapılan reklamların, sunulan avantajların sizi alışverişe yönlendirdiği oldu mu? Farkında olmadan mağazada çok uzun süre kaldığınızı ve daha fazla harcadığınızı düşünüyor musunuz? Bunların sebebi bazı pazarlama stratejileri olabilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store