The Wolf of Wall Street’ten Yatırıma Dair İpuçları

The Wolf of Wall Street’ten yatırıma dair bildiğiniz şeyleri değiştirecek ipuçlarını derledik.

Kendi araştırmanı kendin yap!

Jordan Belfort’un, agresif satış tekniklerini kullanarak değersiz hisseleri satın almaları için yatırımcıları teşvik eden “dolandırıcılık” planı değeri düşük olan hisse senetlerinin fiyatlarını yükseltmeyi hedefler. Hikâyede geçen bu plana göre, komisyoncular, yatırımcılara sınırlı bilgi sağlamaları konusunda yönlendirilir. Pump ve Dump’a göre bir hisseyi alıp sonra bu hisseyi yatırımcılara öneren bu insanlar, yaymış oldukları haberlerle hisselere olan talebi arttırarak ellerindeki hisselerin yükselmesini sağlarlar ve sonrasında da bu hisseleri ederinden çok daha yüksek fiyata satarlar.

Etrafta, tıpkı Jordan Belfort gibi, yatırımcıları kandırmak için hazır bulunan birçok dolandırıcının bulunduğunu unutmayın.

Yatırımlarını çeşitlendir.

Belfort kendi yatırım portföyünü çeşitlendirmiş olsa da ona inanan yatırımcılar yaşam boyu birikimlerinin büyükçe bir bölümünü “garanti” ve “güvenilir” olarak duyurulan borsadaki hisse senetlerine bağlamışlardır. Her yatırım şeklinde tutarlılıkla geçerliliğini koruyan bir gerçek vardır: Yumurtaları tek sepete koymayın. Özellikle de borsada nadiren işlem gören hisseler için bu altın kuralı es geçmeyin. 

Agresif, ani ve aldatıcı fiyat yükselişlerini görmezden gelin

Belfort bilinçsiz insanları, duygusal taktikler kullanarak ucuz hisseleri satın almaları konusunda yönlendirmiştir. Doğru, düzgün, ikna edici ve tatlı dilli bir satışçı insanlarda güven duygusunu tetikleyebilir. Fakat, aldatıcı fiyat yükselmelerini yok saymak daima işe yarar. Dot-com Balonu sırasında yatırımcılara sonsuza kadar süregelecek yeni bir döneme girdikleri söylenmişti. Bu dönemde “dikkatli bir şekilde” işlem yapan yatırımcılar ise borsa piyasasında ön plana çıkma fırsatı buldular.

“Guru”lara dikkat! Temkini ve tedbiri elden bırakma.

Borsada ne olup bittiği hakkında fikir sahibi olmayan birçok insan finansal danışman, fon yöneticisi vb uzmanlardan paralarını yönetmeleri adına danışmanlık alır. Özellikle sosyal medyada, kendini ‘’uzman, guru’’ olarak tanıtan ancak eğitimini, çalıştığı kurumu bilmediğiniz, size güven vermeyen insanların tavsiyelerinden uzak durun.

İşini bilen bir profesyonele danış

Profesyonel finansal tavsiye şüpheyle yaklaşılan bir alternatiftir. Çoğu profesyonel işinin ehli ve etik değerlere sahip olsa da Belfort gibi kötü işim yapanları da yok değildir. Yine de gerekli özeni içeren bir araştırma aşamasından sonra ihtiyaçlarına en uygun planlamacıyla çalışabilirsin.

Bir Girişimcilik HikayesiMomofuku Ando-Hazır ramenin (Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon mutfağı'ndaki adı) mucidi- tekstil alanındaki girişimleriyle bilinen bir girişimci. Ve her gün 290 milyon insan hazır ramen tüketiyor. Sence de bu bir başarı hikayesi değil mi?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store