Tasarruf Ve Yatırım İçin %1 Stratejisi

%1 stratejisi, daha fazla para tasarrufu yapmanıza, daha iyi satın alma kararları vermenize ve daha fazla para kazanmanıza yardımcı olmak için yüzde cinsinden para hakkında düşünme zihniyet değişikliğini kullanır.

%1 stratejisi, daha fazla para tasarrufu yapmanıza, daha iyi satın alma kararları vermenize ve daha fazla para kazanmanıza yardımcı olmak için yüzde cinsinden para hakkında düşünme zihniyet değişikliğini kullanır. İşte tasarruf etmek ve daha fazla para kazanmak için zihniyetinizi değiştirmenize yardımcı olacak bazı yönergeler.

 

1. Rahat Olduğunuz Yerden Başlayın

Kurtarılacak en iyi miktar, rahatça kaydettiğiniz şeydir. Günlük hayatınızdan uzaklaşmamalı, ancak kendinizi zorlamalısınız çünkü %1 arttıkça daha hızlı emekli olabilirsiniz. Tasarruf etmeye başladığımda bu, gelirimin neredeyse %5'iydi. Ama önemli olan başlamaktı. Maaşınızı aldığınızda hemen tasarruf etmenizi tavsiye ederim. İlk yapacağınız işin tasarruf etmek olması, maaşınızın geri kalanını suçluluk duymadan harcamanıza yardımcı olacaktır. Hedef miktarınızı biriktirdiğinizi bildiğinizde, parayla ilgili endişelerin bir kısmını ortadan kaldırır.

 

2. Yatırım Oranınızı %1'lik Oranda Artırın

Gelirinizin yüzde kaçında biriktiriyor olursanız olun, birikiminizin yüzdesini olabildiğince sık artırmaya çalışmanızı tavsiye ederim (ancak en azından, miktarı her 3-4 ayda bir %1 artırın. Bir başka ipucu, ne zaman bir maaş artışı elde ederseniz, bu artışı tasarruf yüzdenize yansıtın ve artırın, böylece eve götürdüğünüz ödemeler aynı ön ikramiye olur. Maaş artışlarınıza ve ikramiyelerinize yatırım yapmak, büyümeniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

 

3. Yüzdeye Göre Alışveriş veya Ürün Karşılaştırması

Ne zaman alışveriş yaparsanız, tasarrufu yüzde olarak hesaplayın ve daha fazla tasarruf edin. Markete veya bir ürünün satışta olduğu herhangi bir mağazaya bir dahaki sefere gittiğinizde, satış fiyatını yüzde olarak hesaplayın. Birden fazla ürünü karşılaştırırken, fiyat arasındaki yüzde farkını hesaplamanıza da yardımcı olur. Bu yaklaşımı benimsediğinizde ve iki ürün arasındaki yüzde farkına odaklandığınızda, bir ürün için daha fazla ödemeye değip değmeyeceğine dair bir değer yargısı yapmak daha kolaydır. Şahsen benim için %25 daha fazla ödemem için bir ürünün ÇOK iyi olması gerekiyor. Çoğu ürün için buna değmiyor. 

 

4. Yüzdelerle Daha Fazla Para Kazanın

Sabit bir ücret veya maaş yerine yüzdelere odaklanmak ve tazminatınızı artan gelir yüzdelerine bağlamak size daha fazla para kazandırabilir. Bu, daha fazla para kazanmanın yollarından biri- dijital pazarlama kampanyalarım müşteriler için ne kadar çok gelir sağlarsa, o kadar çok para kazanıyorum. Çok fazla danışman ve çalışan masaya para bırakıyor. "Gelir paylaşımı" veya "gelir tazminatı anlaşması" olarak bilinen bir konuyu müzakere ettiğinizde önemli para kazanma fırsatları oluyor. Müşteriniz veya şirketiniz için ne kadar çok para kazanırsanız, o kadar çok para kazanırsınız. Gökyüzü limitiniz olsun…

 

Zam almak

Aynı mantık, nasıl zam alacağınızı hesaplarken de geçerlidir. Çünkü patronunuz size mevcut maaşınızın %5-20'sinin üzerinde bir maaş artışı vermeyecektir. Yani, 50 kazanıyorsanız ve 80 kazanmak istiyorsanız, gerçekte, alt satırda önemli bir etkiye sahip olmadığınız sürece 10 – 20’den fazla zam elde etmek çok zor olacaktır. Çok az şirket %5'ten fazla zam verir, bu nedenle önemli ölçüde daha fazla para kazanmak istiyorsanız, bu mevcut şirketinizde biraz zaman alabilir. Eşitlik, daha fazla izin veya ek avantajlar gibi diğer tazminat türleri için fırsatları keşfetmeye de değer. Herhangi bir ek avantaj, aslında hesaplayabileceğiniz ve karar verme sürecinizi hesaba katabileceğiniz parasal bir değere sahiptir.

 

Kaynak: https://millennialmoney.com/1-percent-saving-strategy/

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store