Stanford Profesörü Google’a Yatırım Yaparak Nasıl Milyarder Oldu?

Granite Systems Cisco tarafından 220 milyon dolara satın alındı ve şirkette %10'luk hissesi olan Prof. David bu satıştan 22 milyonluk bir pay aldı. Multi milyon dolarlık bir kazanç, hikâye yazmak için yeterli olsa da hikâye burada bitmiyor…

David Cherition 1980’lerde mütevazi bir maaşla hayatını sürdüren Stanford Üniversitesi profesörüydü. Sonra ne mi oldu? Öğrenci asistanı Andy Bechtolsheim geldi…

Andy Sun, Hindistan doğumlu Vinod Khosla ile Microsystem’i kurabilmek adına okuldan ayrıldı. Vinod, bu işten milyon dolarlık bir kazanç elde edince 1995’te Granite Systems’i kurmak üzere Sun’ı bıraktı. Bunun üzerine Andy’nin favori öğretmenlerinden biri olan David Cherition Microsystem’in yönetici ortağı oldu.

Granite Systems Cisco tarafından 220 milyon dolara satın alındı ve şirkette %10'luk hissesi olan Prof. David bu satıştan 22 milyonluk bir pay aldı. Multi milyon dolarlık bir kazanç, hikâye yazmak için yeterli olsa da hikâye burada bitmiyor…

1998’de Sergey Brin ve Larry Page isimli iki öğrenci profesörün Stanford’daki ofisinin kapısını çaldı. Bu iki öğrenci de David Cherition’ın öğrencisi değildi ancak multi milyon dolarlık teknoloji girişiminin şanını duymuşlardı.

David bilindik snob profesörlere benzemezdi, öğrencileri sonuna kadar dinledi. PageRank isimli algoritmalarını anlattıkları 10 dakikalık sunum sonrasında David anlatılan “Googol” isimli girişim için öğrencilere 100.000 dolarlık bir çek verdi.

Bunun safi şans olduğunu düşünebilirsiniz (şans tabii ki her zaman biraz işe yarar) ancak Prof. David’in Simpsons benzeri Google’ın potansiyelini kavramak konusundaki geleceği öngörme yeteneğini görmeden geçemeyiz. Aralarında Yahoo’nun da dahil olduğu birçok şirket bu şansı Google’ın 1998’de alınmasıyla devretmiştir.

Bugün Prof. David’in yatırımı Google hisselerinde milyon dolarlara tekabül ediyor ve Prof. David o günden bu yana birçok startup yatırımı yaptı, sahip olduğu toplam değeri 1,5 milyar dolar yapacak kadar… Şirketlerin değerini henüz başlangıç aşamasında değerleyebilmek bir sanattır, ama bazen şanslı olabilmek için yalnızca vizyon ve sezgiler yeterlidir.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CRonQnKnq8G/

 

Pozisyon Boyutlandırması Nedir? Pozisyon boyutlandırmasının borsada gerçekleşen işlemlerde önemli bir yeri vardır. Dünyanın en ünlü tüccarları arasında yer alan finansal piyasalar analisti William Delbert Gann’ın bu konudaki stratejisini duymak ister misiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store