Sizden Gelen Sorular: BES Mi, Hisse Senedi Mi?

28 yaşındayım 2 aylık evliyim borç harç ödemeye başladım, ufak ufak da olsa bi birikim yapmak istiyorum. Aklımda 2 soru var biraz araştırma yaptım.

Soru

Öncelikle selamlar iyi çalışmalar;
28 yaşındayım 2 aylık evliyim borç harç ödemeye başladım, ufak ufak da olsa bi birikim yapmak istiyorum. Aklımda 2 soru var biraz araştırma yaptım.
1. Bes e katılım düşünüyorum ve değerlendirebileceğim hisse senedi var mı uzun vade orta risk ile Nasıl bi getiri elde edebilirim?
2. Direkt olarak hisse senedi almak her ay almak hiç satmamak olarak düşünüyorum. Her iki sorumu da orta vadeli (10yıl) olarak yüzeysel hesapladığımız zaman hangisi daha fazla getiri almama olanak sağlar?

Teşekkürler iyi çalışmalar

Oğuz

Cevap

Oğuz Bey merhaba,

Genç yaşta birikim konusundaki bilinçliliğiniz ve motivasyonunuz harika, tebrik ederim. Ufak ufak dediğiniz rakamlar gelecekte çok büyük fark yaratacaktır. 
1. Bes hesabınızda yatırım karakterinize uygun yatırım fonunu değerlendirebilirsiniz. Bes hesabınızı açtırırken, sizinle ilgilenen kişiden bu analizi yapmasını isteyebilirsiniz. Seçeceğiniz fona göre elde edeceğiniz getiri değişecektir. Fonlarınızı düzenli olarak kontrol edip, getirisinden memnun olmadığınız zaman değişiklik yapabilirsiniz. Senede 4 kez değişiklik hakkınız bulunmaktadır. Tüm fonların geçmiş yıllardaki performansları da internette kurumların sitesinde yer almaktadır. Bes'te maksimum getiri için 10 yıl ve 56 yaş gerekliliği var. O zaman devlet katkısı dahil tüm getirileri kayıpsız alabilirsiniz. Dilerseniz öncesinde de çıkabilirsiniz ancak bir takım kesintileriniz olacaktır. Bireysel emeklilik uzmanlarına önümüzdeki dönemin beklentilerini sorabilirsiniz.
2. Hisse senedi alacaksanız, kendi risk iştahınıza ve ekonomik beklentilerinize göre karar verebilirsiniz. Değişik sektör ve şirket hisselerinden oluşan bir sepet de yapabilirsiniz. Hiç deneyiminiz yoksa borsa yatırım fonları ya da temettü getirisi 2-3 şirketin hisselerine yatırım yaparak başlayabilirsiniz. BIST 30'daki şirketleri inceleyebilir, uzun vadede getirisi olacak sektörüleri de düşünerek şirket seçimi yapabilirsiniz. 
Her iki yatırım seçeneğinde de yapacağınız seçimler getiri oranlarınızı belirleyecektir. 
Bütçeniz uygunsa her iki yatırım aracını da değerlendirme fikrini de düşünebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

---- Siz de soru sormak isterseniz buraya tıklayıp, sorunuzu bize iletebilirsiniz ----

Yorumlar
Kalan Karakter 800