Pasif gelir nedir, nasıl elde edilir?

Ek gelir ile karıştırılan pasif geliri herkes merak ediyor. Pasif gelir elde etmek için neler yapılabilir sorusu kafanızı kurcalıyorsa, gelin hep birlikte pasif gelire ve nasıl elde edileceğine bakalım.

Pasif gelir aslında belli emek harcadıktan sonra elde ettiğiniz gelir. Yani bir zaman sonra emek sermayesinden para kazanmaya başlıyorsunuz.

Pasif gelirle ek iş bazen karıştırılabiliyor. Ek iş, anında yapıp para kazanacağınız bir gelir. Pasif gelir ise, emek harcadıktan sonra yatırım yapıp elde edilen gelir.

Bir bakıma siz, pasif gelirle önceden kazandığınız parayı değerlendiriyorsunuz. Bunu kaybetme durumunuzda var. Yani pasif gelir elde etmek sanıldığı kadar kolay değil.

Pasif geliri elde etme yöntemlerine nasıl örnekler verebiliriz?

YATIRIM AMAÇLI EV ALMAK

Pasif gelir deyince akla ilk olarak kiralar geliyor. Örneğin zamanında çalıştınız ve birkaç ev aldınız. Bu evleri kiraya verdiğinizde kazandığınız gelire pasif gelir deniyor.

ARABA KİRALAMAK 

Araba çoğu zaman bir ihtiyaç ama aldığınız arabadan para kazanmak da mümkün. Hem de bu yöntem oldukça kolay. Mesela eğer arazi aracı aldıysanız, haftalık olarak aracınızı kiralayabilirsiniz. Bu sayede pasif gelir elde etmiş olursunuz.

PARAYI BORSAYA YATIRMAK

Eğer belli miktarda paranız varsa, bunu borsaya yatırabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikli olarak borsayı iyi takip etmeli ve araştırmalarınızı sıkı yapmalısınız.

FOTOĞRAFTAN PARA KAZANMAK

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bu yöntemle para kazanmanız mümkün. Dünyaca bilinen fotoğraf sitelerine doğru etiketleme yaparak fotoğraflarınızı koyabilirsiniz. Fotoğraflarınız her kaydedildiğinde, siz pasif gelir elde etmiş olacaksınız. Yani zamanında çektiğiniz fotoğraflar size bir gelir sağlayacak.

Pasif gelir elde etmeyi sanıldığı kadar kolay sanmayın. Çünkü pasif gelir elde etmek uzun vadeli bir durum. Pasif bir geliriniz var diye aktif olan gelirinizden de vazgeçmeyin. İki işi bir arada yürütme şansınız varsa yüksek miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Podcast ile nasıl ek gelir elde edebilirsiniz?Renkli podcast dünyası size de çekici geliyor ve podcast yayınları yapmayı mı düşünüyorsunuz? Bunun yanı sıra podcast yayıncılarının nasıl para kazandıklarını merak mı ediyorsunuz? Ya da hâlihazırda bir podcast sahibisiniz ve kazancınızı artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
onur bulut
merhaba fotoğrafçılığa ilgim var ve bundan nasıl bi gelir elde edebilirim merak ediyorum bu konuyu biraz daha açar mısınız? 18 yaşındayım fotoğrafçılıkta pek bi tecrübem yok sadece ilgim var ve prof kamera mı lazım ? Diyelim hepsi tamam bu fotoğrafları hangi siteler alıyor? Değerli cevaplarınızı bekliyorum saygılar

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store