Katılma Hesabı Nedir?

Hem birikiminizi bir bankada korumak hem de faizsiz bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız; katılma hesabı tam size göre. Katılma hesabı nedir ve finansal hayatınıza ne gibi katkıları vardır, gelin birlikte inceleyelim.
Katılma Hesabı Nedir?

Öncelikle nedir katılma hesabı?

Katılma hesabı, kar - zarar ortaklığı içinde gelişen ve faizsiz bankacılık hizmeti sunulan bir hesap türüdür. Bu hesaba para yatıranların paraları ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün finansmanında kullanılır. Sonrasında da kar-zarar ortaklığı çerçevesinde getiriler paylaşılır.

Yani diyelim ki 10.000 lira paranız var. Ve paranızı faizsiz bankacılıkta kullanmak istiyorsunuz. Birikiminizi katılma hesabına yatırdığınız anda  paranız hızlı bir şekilde değerlendiriliyor. Bu değerlendirmenin içerisinde hizmet sektöründen sanayiye kadar katılım bankalarının finansman sağladığı farklı sektörler var.

Katılma hesapları faizsiz bir bankacılık ürünü olduğundan dolayı size kar garantisi sunmaz, para çalıştırılır ve zarar-kar durumuna göre getiriler bölüştürülüyor. Yatırdığınız paraya, belli bir oranda kar payı veren bu hesap, piyasa oranında getiri sağlıyor. 

Katılma hesabının vadeli hesaplardan farkı nedir? 

Katılma hesabının en önemli farklılığı faiz uygulamasının olmaması. Paranızın faizsiz bankacılık ilkelerine uygun işletilmesinden sonra getiriyi öğreniyorsunuz. Yatırımcının vade sonunda ne kadar kar edeceğine dair bir veri paylaşılmıyor. Yani getiri vade başında değil, vade sonunda belli oluyor. Yatırımcı kara da zarara da katıldığı para kadarıyla ortaktır. Vade sonunda getiriden vergi kesildikten sonra açtığınız katılma hesap türüne göre banka ile paylaşım yapıyorsunuz.

Hayatıma katkısı nedir?

Devir çalışma devri...

Siz nasıl çalışarak para kazanıyorsanız ya da kazanmışsanız, paranız da çalışarak para kazanabilir.

Yastık altında, evde, cebinizde durması yerine onun çeşitli sektörlere finansman olarak yatırıma dönüşmesi hem ülke ekonomisine hem de sizin ekonominize can verebilir. 

Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

Katılma hesabı açmak oldukça kolay. İsterseniz Kuveyt Türk banka şubelerinden bir hesap açarak birikiminizi güvence altına alabiliyorsunuz. 

İsterseniz de şubeye gelmeden hızlı ve kolay bir şekilde SeninBankan.com.tr'de hesap açıp, buraya birikiminizi transfer edebiliyorsunuz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol