İyi Yatırımın Püf Noktaları

İyi yatırım, finansal hedeflerinize, risk toleransınıza uyan ve para kazandıran yatırımdır. Yatırım, sahip olduklarınızla neler yapabileceğiniz ve sizin için neyin işe yaradığı ile ilgili. Bir kişinin iyi yatırımı, başka birinin kötü yatırımı olabilir.

İyi yatırım, finansal hedeflerinize, risk toleransınıza uyan ve para kazandıran yatırımdır. Yatırım, sahip olduklarınızla neler yapabileceğiniz ve sizin için neyin işe yaradığı ile ilgili. Bir kişinin iyi yatırımı, başka birinin kötü yatırımı olabilir.

Finansal hedeflerinizi tanıyarak ve ne tür yatırımların sizi başarıya ulaştıracağını görebilirsiniz.

İyi Yatırım Nedir?

Yatırım türü ne olursa olsun, hepsinin bir nedeni var: Para kazanmak. İyi yatırım elde etmek için önce hedeflerinizi belirlemeli, yatırım bütçesi belirlemeli ve büyüme potansiyeli olan varlıkları belirlemeye çalışmalısınız.

Yatırımları tek bir şeyi göz önünde bulundurarak değerlendirmelisiniz: Net değerinizi artırmak ve finansal güvenliği sağlamanıza yardımcı olmak. Yatırım risklerle birlikte gelir ve onları etkileyen tüm faktörleri göz önünde bulundurarak iyi bir yatırım bulup bulmadığınızı tahmin edebilirsiniz.

Başarılı işletmelerin genellikle başarılı yatırımlar yaptığını unutmayın, bu nedenle şirketin iş planını ve finansmanını nasıl inceleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Arz ve talep dinamiklerini, ekonomiyi anlamak ve herhangi bir yatırımla toplam sahip olma maliyetini hesaba katmak da önemlidir.

İyi Yatırımlar Nasıl Çalışır?

Risk, yatırım oyununun bir parçası olduğu için, yatırımın değerinin artıp artmayacağını bilmenin bir yolu yoktur. Ancak birçok gösterge, bir şeyin zaman içinde daha değerli olup olmayacağı konusunda size iyi bir fikir verebilir. Piyasa, profesyoneller tarafından kapsamlı şekilde analiz ediliyor ve farklı enstrümanların performansı hakkında birçok fikir veriyor. Yatırım yapmadan önce bir şirkette aramanız gereken birkaç özellik:

  • Tutarlı gelir ve kazanç artışı
  • Rekabet avantajı
  • Yönetilebilir borç
  • Gelir getiren
  • Uygun fiyatlı 

Bir şirket ömrü boyunca satışlarını artırdıysa, diğer her şey eşitken, hisselerinin zaman içinde değer kazanma potansiyeline sahip olduğunu varsaymak mantıklıdır. Gelir ve büyümeyi değerlendirirken, performansı çevreleyen ekonomik koşulları göz önünde bulundurun. 

Yeni yatırımcılar genellikle şirketin borcunu gözden kaçırır, ancak incelemek son derecek önemli. Borç kendi başına mutlaka kötü değildir, ancak şirkete ve finansal modeline bağlı olarak yüksek düzeyde borç tehlike işareti olabilir. Çok fazla borç, şirketin büyüme yeteneği için külfetli olabilir ve bazı daha geniş finansal sorunlara işaret edebilir. Bazı durumlarda, başarısız bir şirketi bile gösterebilir. 

Hisse senetlerine yatırım yaparken, para durumunu, rakiplerinin fiyatını ve kazanç oranını inceleyerek bir şirketin hisselerinin aşırı değerli olup olmadığını belirleyebilirsiniz. 

Yatırım Fonlarının Avantajları Nelerdir?Yatırım Fonlarının ne gibi avantajları var? Özlem Denizmen Fintechtime için kaleme aldı!

 

 

Etiketler Yatırım
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store