Isaac Newton’ın Yatırımdaki Başarısızlığı

Newton’ın dehası nesiller boyunca hatırlanacak, o kesin. Ne var ki Newton’ın bile başarısızlıkları oldu. Mesela yatırım…

Peki biz bu hikâyeden ne öğrendik?

Newton’ın Cambridge’deki heykelinin altında şöyle yazar: “Qui genus humanum ingenio superavit.”

‘’İnsan ırkının en üstün zekalısı’’ anlamına gelmektedir.

Newton’ın dehası nesiller boyunca hatırlanacak, o kesin. Ne var ki Newton’ın bile başarısızlıkları oldu. Mesela yatırım… 

1720’nin baharında Newton o zamanın İngiltere’sinin en ‘sıcak’ hisseleri olan South Sea Company’nin hisselerini aldı. Ne var ki fiyatlar dalgalandı.

Bu dalgalanmayı hisseden Newton hisselerini çok düşük fiyattan sattı: Totalde 7 bin pound eden %100’lük karla.

Birkaç ay sonra, pazardaki hareketliliği yoğun bir ilgiyle artan Newton, hisseleri yeniden bu sefer çok daha yüksek bir fiyattan satın aldı. Balon patlayıp fiyatlar da düşünce Newton 20 bin pound kaybetmiş oldu! Bugünün parasıyla 3 milyon doların üzerinde!

Bu hikâye Newton’ın hayatındaki en büyük hayal kırıklıklarından biridir ve etrafındaki herkese onun yanındayken “South Sea” tamlamasını kullanmalarını yasaklamıştır.

Ama bu hikâyenin güzel bir tarafı var!

Bir gün biri yatırımda başarısızlık yaşarsa bunun akıl noksanlığından olmadığını bilmeli.

Bir dahi olan Newton’da olmayan şey de tabii ki akıl değildi, yatırım için gereken duygusal disiplindi. Eğer başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız tam da bu zihniyeti geliştirmelisiniz. 

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CPiyqgmnWQZ/

Para Durumunun Takipçisi Ol!Shlomo Benartzi ve Yaron Levi tarafından yapılan bir araştırma, harcama ve yatırım performansını izlemek için bir mobil uygulama kullanan katılımcıların harcamalarını yaklaşık azalttığını buldu.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store