İkinci El Araba Alırken Hileye Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Binlerce kişi ikinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyor. Otomobil fiyatlarındaki artış nedeniyle birçok kişi ikinci el araç tercih ediyor. Fakat fiyat olarak daha avantajlı olsa da, ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Gelin hep birlikte ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Son 9 aya baktığımız zaman ikinci el araç satın alan kişi sayısı arttı. İkinci el araç piyasasında yaşanan bu artış herkesin dikkatini çekmiş durumda. Fakat bazı fırsatçılar bu durumdan kendilerine pay çıkarmak istiyor. Yapılan son araştırmaya göre ikinci el 500 bin araç deyim yerindeyse 'pert' olmuş durumda. Eğer siz bu araçlardan birine sahip olmak istemiyorsanız, bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aracın fiyatı. Eğer alacağınız araç piyasa değerinin çok altındaysa kesinlikle şüphelenmelisiniz. Bu araçlar genelde çok kullanılmış ve hasarlı oluyor. Ucuza alıyorum derken daha fazla zarara uğramayın.

BAHANELERE İNANMAYIN

Dolandırıcılar 'işim çıktı' gelemiyorum ya da hesabımda sorun var parayı başka yere havale eder misin diye taleple gelebilir. Bu taleplere karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

EKSPER GÖZÜNÜZ KULAĞINIZ

Eksper bilindiği üzere satışı yerinde inceliyor ve uygun fiyat çıkarıyor. Araç alırken muhakkak eksperinizin size eşlik etmesini isteyin. Notersiz satışa kesinlikle katılmayın. Eğer anlamadığınız bir durum olursa notere sorun. Çünkü siz artık oraya imza atıyorsunuz ve bunun geri dönüşü olmaz. Nakit bir şekilde aracı satın alıyorsanız, bunu noter huzurunda gerçekleştirebilirsiniz.

ŞAHİT BULUNDURUN

Aracı satarken ya da aracı satın alırken yanınıza şahit götürün. Herhangi bir aksi durumda şahit sizin işinize yarayacak.

KAPORA VERMEYİN

Araç satın alırken en çok yapılan şey kapora vermek. Bu durum kirada da yapılıyor. Fakat araç biraz daha farklı. Sizin aracı test etme şansınız var. Aracı görmeden ve test etmeden kapora vermeyin. Her ihtimale karşı hazırlıklı olun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800