Finansal Hedeflerinizden Ödün Vermeden Kendinizi Nasıl Ödüllendirirsiniz?

Para kazanmak için çok çalışıyorsunuz, emek veriyorsunuz bu yüzden ara sıra kendinizi ödüllendirmeniz harika olur, değil mi? Ancak, ödüller ve para harcama söz konusu olduğunda akıllıca harcama yaparak ve finansal hedeflerinizden şaşmadan bunu yaptığınızdan emin olun.

Bütçenize Eğlence Kalemi Ekleyin 

Bir şeyi 'hak ettiğinizi' hissedip aşırı harcamaların sonucu olarak finansal hedefinizin raydan çıkması söz konusu olabilir. Kendinizi ödüllendirmek için bir tarih ve bu tarihte yapmak istediğiniz şeyler için bütçe belirleyin. Örneğin, borcunuz varsa her ödeme yaptığınızda kendinizi küçük bir şekilde ödüllendirin.

Sevdiğiniz Şeylerle Kendinizi Ödüllendirin 

Kendinizi ödüllendirirken paranızı gerçekten istediğiniz, beğendiğiniz ve sizin için değerli olan şeylere ve deneyimlere harcadığınızdan emin olun. Örneğin, sevdiklerinizle zaman geçirmeye değer veriyorsanız, eğlence için ayırdığınız paranız yemek, kahve içme, sosyal etkinlikler vb. deneyimlere harcayabilirsiniz. Bununla birlikte, paranızı gerçekten umursamadığınız şeylere harcarsanız, kendinizi bir sonraki ödül için, en iyi şeyi bulma isteğiyle daha fazla harcama yaparken bulabilirsiniz. 

Ücretsiz de Olabilir

Ödüller her zaman para harcamakla ilgili olmak zorunda değil. Kendinizi birçok şekilde ücretsiz olarak da ödüllendirebilirsiniz.  Şehrinizdeki ücretsiz eğlence seçeneklerine bakabilir, bir arkadaşlarınız veya ailenizle yağpacağınız küçük bir piknikle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz böylece kendinizi para harcamadan ödüllendirebilirsiniz.

Harcamanız Gerekmiyorsa Revize Edin

Kendinizi ödüllendirmek istemediğiniz veya buna ihtiyaç duymadığınız bir an oldu mu? Bu durumda bütçenizden ödül için ayırdığınız parayı finansal hedeflerinize göre yeniden kullanın. Birikim veya yatırım hesabınıza koyun ya da bağış olarak kullanın.

Kıyaslama Yapmayın

finKimseyi etkilemek için para harcamanız gerektiğini düşünmeyin. Muhtemelen karşılaştırmanın neşenizi kaçırmaktan başka bir şey olmadığını daha önce duydunuz. Kimseyi etkilemek için para harcamayın, aksi takdirde kendinizi onlarla yarışırken ve sevmediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız şeyleri satın alırken bulabilirsiniz. Kendinizi ödüllendiriyorsanız, bunu gerçekten yapmak istediğiniz için yapın ve paranızı yalnızca kendiniz için harcayın.

Etiketler finans
Yorumlar
Kalan Karakter 800