Döviz hesabı nedir, nasıl açılır?

Değişen kur fiyatları sonucunda merak edilen bir konuya değineceğiz bu yazımızda: “Döviz nedir, döviz hesabı nasıl açılır, döviz hesabının çeşitleri nelerdir, döviz hesabı açmak avantajlı mıdır, hangi bankalar üzerinden döviz hesabı açılabilir?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle döviz kavramına değinelim. Döviz, yabancı ülkelerin parasını temsil eden belge ya da bu ülkelerin paralarına verilen isimdir. Yurt dışına sıklıkla seyahat eden veya dövizi bir yatırım aracı olarak kullanan kişiler döviz hesabından yararlanırlar. 

Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı, bir mevduat hesabıdır ve diğer hesaplardan tek farkı yabancı ülkelerin para birimleri üzerinden işler. Vadeli ve vadesiz olmak üzere iki çeşit döviz hesabı vardır. Vadesiz döviz hesabı, mevcut kur üzerinden etkilenir, yükselir ya da düşer. Vadeli döviz hesabı ise mevcut kur üzerinden etkilenirken aynı zamanda faiz getirisi imkanı sunar.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak sıradan bir hesap açmak kadar kolay. Hesabınızın bulunduğu bankadan veya herhangi bir bankadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz internet bankacılığı üzerinden, dilerseniz banka şubesinden, dilerseniz ATM üzerinden döviz hesabı açabilirsiniz.

Bankaların sizden istediği üç belge var: nüfus cüzdanınız, iletişim bilgileriniz ve ikamet ettiğiniz bölgenin adresi. Bunlara ek olarak belgeler istenebilir. 

Ülkemizde En Çok Tercih Edilen Yabancı Para Birimleri Nelerdir?

Amerikan Doları (USD)

Euro (EUR)

İngiliz Sterlini (GBP)

Kanada Doları (CAD)

Japon Yeni (JPY)

Döviz Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle paranız bankanızın güvencesi altında olacaktır. Hırsızlık, yangın, doğal afet gibi olumsuzlardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Vadeli döviz hesabı açarsanız faiz getirisinden yararlanabilirsiniz. Yurt dışına seyahat ettiğinizde para dönüştürme işlemleriyle ve beraberinde getirdiği komisyon ücretleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Hangi Bankalar Üzerinden Döviz Hesabı Açılabilir?

Garanti BBVA

Vakıfbank

Ziraat Bankası

TEB

Enpara

Akbank

Yapı Kredi

İş Bankası

Bankalar birbirinden farklı faiz getirisine, hesap açma ücretlerine sahiptir. Destekledikleri para birimleri de farklılık göstermektedir. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak sizin için en doğru olan bankayla çalışmanızda fayda var.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store