Black Friday Dünyanın En Zengin Adamının Servetine Servet Kattı!

Jeff Bezos'un net serveti "Kara Cuma" ile 100 milyar doları aştı.

Jeff Bezos, Amazon’un hisselerindeki artış sayesinde servetini 95 milyar doların üzerine taşıyarak dünyanın en zengin insanı unvanını almıştı. Black Friday satışları sonrası ise serveti 100 milyar doları geçti.

Analytics’in verilerine göre geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 18.4 daha fazla satış gerçekleştiren Amazon, aynı zamanda yüzde 2.5’luk hisse artışla da 1186 dolarla yeni bir rekor daha kırdı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 53 yaşında olan Bezos, dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada. Listeye göre Bezos, 100 milyar doların üzerinde servete sahip tek isim iken Bill Gates, 89.1 milyar dolar ile ikinci sırada, Warren Buffett ise 78.7 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alıyor.

 Black Friday Dünyanın En Zengin Adamının Servetine Servet Kattı! resim: 0

Jeff Bezos'un Hayat Hikayesi

Amazon.com ve uzay yatırımı Blue Origin'in sahibi Jeff Bezos, sıfırdan yükselenlerden... 

Jeff Bezos aslında Jeff Jorgensen olarak dünyaya geldi. Annesi Jacklyn 17 yaşında doğum yapmış genç bir kadındı ve babası Ted John Jorgensen'in hayali aktör olmaktı. Eşini terkederek Ed Sullivan Show seçmelerine katılmıştı. Başarısız olduktan sonra alkol sorunuyla uğraşan, tek tekerlekli bisikletle gösteri yaparak ve marketlerde çalışarak saatte 1.25 dolar kazanan ilk eşinden sonra Jacklyn, Kübalı bir göçmen olan Miguel Bezos ile tanıştı. 

Bezos, Küba devriminden babasının kereste deposu kapatıldığı için henüz 16 yaşındayken tek başına kaçmıştı. ABD'ye sadece 'hamburger' demeyi bilerek gelen Miguel Bezos'a Miami'de bir katolik kilisesi sahip çıktı ve liseye devam etti.

Albuquerque Üniversitesi'nden burs alan ve mühendislik okumaya başlayan Miguel Bezos bir bankada gece vardiyasında memurluk yaparak ekstra para kazanıyordu. Jacklyn ile burada tanışıp çıkmaya başladılar. 

Bezos, enerji devi Exxon'da işe girince evlendiler. Jeff Jorgensen de 4 yaşındayken Miguel Bezos'un nüfusuna geçti ve Jeff Bezos oldu. Biyolojik babasını hiç tanımadı ama Miguel'in zorluklarla geçen hayatından ve çalışkanlığından çok şey öğrendi.

Yazları dedesinin ve anneannesinin Teksas'ta bulunan çiftliğinde günlük işlerde çalıştı. Yel değirmenlerini onardı, sığırları aşıladı. 3 yaşındayken beşik yerine yatakta uyumak istediği için tornavidayla beşiğinin parmaklıklarını söktü.

Küçüklüğünden beri mekaniğe düşkündü. aldıklarını evin bodrumunu atölyeye dönüştürdü, saatlerce icatları üzerinde çalıştı. Hatta ailesini bodrumdan uzak tutmak için geldiklerini haber veren elektronik bir uyarı sistemi dahi kurdu. 

Jeff Bezos ilk kez 10 yaşındayken 1974 yılında bilgisayarla tanıştı. Houstonlu bir firmanın okula bağışladığı, teletype cihazına bağlı anaçatı bilgisayarı kimse kullanamazken okul çıkışlarında kullanım kılavuzunu kurcalayarak programlamayı başardı.

Jeff Bezos bodrumda güneş enerjisiyle çalışan pişirici, lazer, robotlar ve minyatür hava taşıtları üzerine çalıştı. Bir gün anneannesini sigara içtiği için azarladı. Dedesi, "kibar olmak akıllı olmaktan zordur." dediği için yazları McDonald's restoranlarında çalışarak sabretmeyi, insanlarla ilgilenmeyi öğrendi.

 Black Friday Dünyanın En Zengin Adamının Servetine Servet Kattı! resim: 1

Yerleri paspaslayarak geçirdiği bir yaz mevsiminin sonlarında ilk girişimciliğine imza attı. Rüya Enstitüsü adını verdiği programla 600 dolar karşılığında çocuklar için 10 günlük bir kamp düzenledi. Güliver'in Gezileri, Jules Verne, Tolkien ve Isaac Asimov klasikleri okuttu. Uzaydaki kara delikleri, mekaniği anlattı.

18 yaşındayken 1982 yılında Miami Herald'a haber oldu. Uzayda yerleşim amacını anlattı, birkaç milyon kişiyi yörünge etrafında yaşayacak şekilde kolonileştirmek istediğini belirtti. Uzay oteli açmak istediğini söyledi.

Jeff Bezos'un bugün NASA'dan 22 milyon dolarlık destek de almış, Blue Origin isminde bir uzay havacılığı girişimi var. 2000 yılında kurduğu şirketi sır gibi saklamış ve 2006'ya kadar kimsecikler de görüntüleyememişti.

Blue Origin, uzaya roket fırlatmasının yanı sıra yaşanabilir alanlar, kapsüller de tasarlıyor. SpaceX ile birlikte yeniden kullanılabilir roket fırlatmayı da başaran nadir firmalardan.

Jeff Bezos her yıl 1 milyar dolarlık amazon.com hissesi satarak Blue Origin girişimine yatırım yapmaya ve şirketin ar-ge harcamalarını fonlamaya devam ediyor.
 
 

Yorumlar
Kalan Karakter 800