10 Yıl Önce Netflix’e 1000 Dolarlık Yatırım Yapsaydın Şimdi Ne Kadar Paran Olacaktı?

Netflix, Wall Street'in hem abone hem de gelir artışı beklentilerini aşarak beklenenden daha iyi bir mali rapor yayınladı.⁠

Kısa süre önce yayınlanan “Squid Game” adlı diziyi dünya çapında bir fenomene dönüşen ve şirket için 900 milyon dolarlık değer yarattığı bildirilen Netflix’in çarşamba öğleden sonra hisse senedi alım satım fiyatları 626 doları gördü. 2011'de Netflix'in bir hissesi 15.63 dolardı.

19 Ekim 2011'de 15.63 dolar hisse fiyatıyla Netflix'e 1.000 dolar yatırmış olsaydınız, hisselerinizin piyasa değeri bugün 40.430 doları bulacaktı ve CNBC’nin hesaplamalarına göre bu değer %3,900'den fazla bir getiri yansıtıyor. 

Buna karşılık, S&P 500 endeksine yapılan 1.000 dolarlık bir yatırım, aynı dönemde %356,8'lik bir getiri ile yaklaşık 4.568 dolara ulaşıyor.

Yine aynı dönemde Netflix'in piyasa değeri çarşamba sabahı itibariyle 5,7 milyar dolardan 279 milyar dolara yükseldi.

Netflix'in hisse senedi fiyatı, şirketin popüler bir eğlence servisinden 190'dan fazla ülkede faaliyet gösteren baskın bir yayın platformuna dönüşmesi ile arttı.

2011'in sonunda Netflix'in 23,5 milyon abonesi vardı. Salı günü şirket, şu anda yaklaşık 214 milyon ücretli abonesi olduğunu ve önümüzdeki çeyrekte 8,5 milyon üyenin daha buna katlanmasınıbeklediğini açıkladı. Netflix’in en yakın rakibi Disney Plus ise en son 116 milyon abone sayısı bildirmişti.

Netflix, ilk orijinal programı "House of Cards"ı 2013'te yayınlamıştı, şu anda ise bünyesinde 6.000'den fazla orijinal şov ve film var! 

Şirket bu yılın başlarında, 2021 mali yılında orijinal içeriklere 17 milyar dolar harcama yapmayı planladığını açıkladı. Eş CEO Reed Hastings ise salı günü Netflix'in "keşfedilmemiş topraklarda" olduğunu ve "4. çeyrekte hiç görmediğimiz kadar çok içeriğin geldiğini" ayrıca belirtti.

Netflix ayrıca yeni sektörlere de giriyor! 

Yatırımcılara, "bu girişim için henüz çok erken" olmasına rağmen, şirketin belirli ülkelerde oyun sektörüne (video oyunları) girmeye başladığı söylendi.

Netflix'in güçlü hisse değeri büyümesine rağmen, herhangi bir hisse senedi, yüksek veya düşük performans gösterebilir ve geçmişte elde edilen getiriler, gelecekteki sonuçları öngöremez. Yatırım yapmadan önce alternatiflerinizi dikkatlice araştırdığınızdan emin olun!

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CVTGJZGNeAJ/

Şişman Kedi Sendromu Nedir? Hiç ‘Şişman Kedi Sendromu’ diye bir şey duydunuz mu? Cevabınız hayır ise makaleyi okumaya devam edin.

 

Etiketler Yatırım Netflix
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store