İyi planlama ile her şey mümkün

Her şey iyi bir planla başlar… Günlük yapılacaklar listeniz bile aslında bir plandır. Bu listede bir şey yoksa, yapılma şansı önemli ölçüde azalır.

Her şey iyi bir planla başlar… Günlük yapılacaklar listeniz bile aslında bir plandır. Bu listede bir şey yoksa, yapılma şansı önemli ölçüde azalır.

Geleceğiniz için yatırım yapmaya başlamak için en iyi zamanın dün olduğunun farkında olsanız da bir sonraki en iyi zaman bugündür. Başladığınızda planınıza gerçekten bağlı kaldığınızdan emin olmak için, hedeflerinizi tanımlayarak başlamalısınız.

1. Hedeflerinizi adlandırın.

Bazı hedefler çok uzaktadır ve hayal etmesi kolay olduğu kadar ertelenmesi de zordur.

Ancak birikim hedeflerinin ne için olduğunu yeniden çerçevelemek, insanların ilerlemelerine ve değişiklik yapmalarına yardımcı olabilir. Birikim aslında parayla değil, parayla ne yapmak istediğinizle ilgili.

Bu nedenle, acil durum fonu biriktirmek yerine, daha iyi ifade edilen bir hedef, iş kaybı gibi kötü bir şey olursa kendinizi finansal olarak korumanızı sağlar. İlham vermesini istiyorsanız, buna "kendini koruma fonu" da diyebilirsiniz.

2. Hedeflerinizi belirleyin.

İyi bir planın bir sonraki parçası, hedefinizi tanımlamak olmalı. Amacınız parayla ilgili değil, ancak her şeyin bir etiketi var, tıpkı hedefiniz gibi… Birikim için ayırabileceğiniz miktarı belirleyin. Temel kurallar başlamak için iyi olabilir, ancak koşullarınızı biliyorsunuz, bu yüzden size uyacak, kendi hedeflerinizi belirleyin.

3. Başarıyı strateji haline getirin.

Belirlediğiniz hedef ile stratejinizi geliştirebilirsiniz. Çok spesifik olun. Hedefinize ulaşmak için günlük, haftalık ve aylık olarak neyi değiştireceğinize tam olarak karar verin.

Neyin yanlış gidebileceğini ve nasıl uyum sağlayacağınızı düşünün ve şimdi yapmak istediğiniz her şeyi yapamıyorsanız, daha sonra nasıl daha fazlasını yapabileceğinizi düşünün.

4. Emeklilik için finansal planlama yapın

Emeklilik, “altın” yıllarınızın tadını çıkarmak için şimdiden bazı şeylere başlamanız gerek.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, emeklilikle ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.  Finansal planınızı oluşturmak için adım adım bir kılavuz sağlar. Hedefler geliştirmek ve bunları tanımlamaktan onlara ulaşmak için bir strateji oluşturmaya kadar.

Unutmayın, plansız hiçbir şey olmaz ve bu sizin finansal güvenliğiniz için de geçerli…

Bu Para Yerde KalmasınBugünkü Posta Gazetesi köşemde Bireysel Emeklilik Sistemi'nin nasıl işlediğine değindim. Hadi detayları hemen öğrenelim!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store