Hayalinizdeki İşe Girmenin 10 Kesin Yolu

İş bulma sürecinde CV hazırlama, mülakat ve referans gibi aşamalarda nasıl fark yaratabileceğinizi bu hafta sizinle detaylıca paylaşmaya çalıştık. Ancak bazı işler vardır ki; “hayallerimde yatan iş” dediğiniz türden işler, iyi bir performans yeterli olmayabilir, en iyi oyununuzu oynamak zorunda olursunuz. Çünkü o iş herhangi bir iş değil...

İş bulma sürecinde CV hazırlama, mülakat ve referans gibi aşamalarda nasıl fark yaratabileceğinizi bu hafta sizinle detaylıca paylaşmaya çalıştık. Ancak bazı işler vardır ki; “hayallerimde yatan iş” dediğiniz türden işler, iyi bir performans yeterli olmayabilir, en iyi oyununuzu oynamak zorunda olursunuz. Çünkü o iş herhangi bir iş değil, hayalini kurduğunuz iştir. O işin size gelmesini bekleyemezsiniz, her zaman yaptığınızın üzerine daha fazlasını koyup, o işi sizin almanız gerekir.
İşte hayallerinizdeki işi almanız için size büyük yardımı dokunacak 10 tavsiye:

1: Bu İşi Neden İstediğinizi Bilin
Bir pozisyonun hayalinizdeki iş olması için farklı sebepleriniz olabilir: Yetenek, para, prestij… Bunların hiçbirisi ayıp ya da kusur değildir. Önemli olan sizin yolun başında kendi motivasyonunuzun farkında olmanızdır. Çünkü görüşmelerde illa ki size neden özellikle böyle bir hevesle bu pozisyonu veya işi istediğiniz sorulacaktır. Orada karşınızdakini ikna etmek için tek şansınız olacak. O tek şansı kullanabilmek ve her an hazır olmak için çalışın.

2: İşi / Sektörü Çok İyi Tanıyın
İsteğinizi gördükten sonra sizin söz konusu iş ve sektör hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu daha da detaylı görmek isteyeceklerdir. Belki normal bir adaya karşı olduklarından daha detaylı sorular soracaklardır. Kesinlikle başarısız olmamanız gereken aşama bu. Hevesinizin sadece yüzeysel olmadığını, bu işin ve sektörün sizin hayatınızın bir parçası olduğunu karşınızdakine gösterin. Eğer yapabiliyorsanız, geçmiş deneyimlerinizi kullanarak söylediklerinizi güçlendirin. Bu işi isteme motivasyonunuz ne olursa olsun, iş hakkında bilgi sahibi olma lüksüne sahip değilsiniz. Unutmayın, siz diğer adaylardan farklısınız. Bu sizin hayalinizdeki iş. Bunu gösterin.

3: Şirketleri Araştırın
Hayalinizdeki pozisyonu barındıran şirketleri araştırın, bu şirketlerin koşullarını ve bilgilerini gözden geçirin. Çalışan alımı ile ilgili ilanlarını ve haberlerini takip edin. Uygun koşullar sunabilecek daha ufak ve mütevazı şirketleri gözden kaçırmadığınıza emin olun.

4: Boş Pozisyon İçin Beklemeyin
Hedefinizdeki şirketlerde boş pozisyon oluşması için beklemeyin. Aktif davranıp siz bir görüşme almak için çalışın. Bu illa ki bir iş görüşmesi olmak zorunda değil, ama bir tanışma görüşmesi size zamanı geldiğinde büyük avantaj sağlayabilir. Şirketlerin insan kaynakları çalışanlarına LinkedIn üzerinden ulaşabilme ihtimaliniz olabilir. Veya sitelerinde uygun bir iletişim kaynağı bulunabilir. Kısaca söz konusu iş için olan isteğinizi dile getirin ve tanışmak için bir görüşme yapmayı dilediğinizi anlatın.

5: Kariyer Siteleri / İşe Alım Ajansları
Kariyer sitelerinden gözünüze kestirdiğiniz şirketlerin ilanları için takibi bırakmayın. Aynı zamanda genel aramalar ile ilgili pozisyonu barındıran diğer ilanlara da göz atın. Dikkatinizi çekmeyen bir şirketin ilanı size yeni fikirler verebilir. İşe alım şirketlerine de özgeçmişinizi göndermeyi ihmal etmeyin. Hemen bir sonuç almanız olası olmayabilir ama bu tip durumlarda bağlantılarınızı ne kadar geniş bir çerçevede tutarsanız, o kadar iyi olur.

6: Sadece Birkaç Firmaya Odaklanın
Bir işi istemeniz demek, o pozisyonun bulunduğu her şirkette çalışabileceğiniz anlamına gelmez. Bunun sebebi bazen sizin tercihlerinizdir, bazen de şirketlerin tercihleri. Sizin için gerçekçi olan, koşulları size uyan birkaç şirkete odaklanın ve konsantrasyonunuzu onlara yakınlaşmak için harcayın.

7: Niyet Mektubu Yazın
Normal başvuruların çoğu özgeçmişin iletilmesinden ibarettir ama sizinkisi normal bir başvuru değil. Özgeçmişinizin yanına işi neden istediğinizi anlatan kısa ama samimi bir niyet mektubu yazarak farkınızı ortaya koyun. Kalıplaşmış, ‘kopyala-yapıştır’ cümlelerden uzak durun, bu mektubun o başvuru için özel olarak yazıldığını gösterin.

8: Referanslarınızı Kullanın
Bu hafta size referansların nasıl doğru kullanıldığında önemli bir artıya dönüştüğünü anlatmıştık ama söz konusu hayalinizdeki iş olunca, tüm farkı yaratan faktör onlar olabilir. Hayalinizdeki iş için onları daha aktif kullanmaktan çekinmeyin. Eğer bu pozisyonu almanız için etkileri olabilecekse, kullanmalarını isteyin.

9: Teşekkür E-Postası Atın
Sıradan görüşmelerden sonra pek yerine getirilmeyen bir süreç de e-posta ile teşekkür etmektir. Özellikle görüşme iyi geçtiyse, hemen arkasından “ayırdıkları zaman ve gösterdikleri ilgi” için teşekkür eden bir e-posta gönderin.

10: Maddi Oyununuzu Belirleyin
Bu işi gerçekten çok istediğinizi fark eden şirketler, size beklentinizin altında maddi teklif sunabilirler. Teklif geldiğinde oyalama şansınız olmayacaktır. O anda cevap vermek ve gerekiyorsa, pazarlık yapmak için maddi seçeneklerinizi önceden belirleyin. Beklentilerinizin altında bir ücrete çalışır mısınız? Yoksa hayalinizdeki işin size istediğiniz parayı o an kazandırması mı gerekiyor? Bunun cevabını sadece siz verebilirsiniz ama o cevaba erken karar verin.

Etiketler Çalışma Hayatı
Yorumlar
Kalan Karakter 800