Hangi Bankaya İlk Kez Kadın CEO Seçildi?

Büyük bir ABD bankası olan Citigroup bir sonraki CEO'su olarak kadın yönetici seçerek tarih yazdı. Citigroup'u yöneten ilk kadın CEO kim?

Citigroup Yönetim Kurulu, şu anda Citi’nin Küresel Tüketici Bankacılığı başkanı ve CEO'su olan Jane Fraser’ı Citigroup CEO'su olarak seçti ve böylece Fraser bankacılık devinin ilk kadın CEO'su oldu.

Fraser açıklamada, "Kurulun kararından onur duyuyorum ve Mike'a liderliği ve desteği için minnettarım" dedi. "Citi, gururlu bir geçmişe ve parlak bir geleceğe sahip inanılmaz bir kurum. Bir sonraki bölümü yazmak için meslektaşlarımla birlikte olmaktan heyecan duyuyorum." şeklinde açıklamasını sürdürdü.

Ağustos 2018'deki bir röportajda CNN'den Poppy Harlow, Fraser'a Wall Street'teki cam tavanı potansiyel olarak kırmasını istedi. Fraser, Harlow'a "Bir kadının Wall Street firmasının ilk CEO'su olmasını dört gözle bekliyorum," demiş ve açıklamasına "Citi'nin veya başka herhangi bir kuruluşun CEO'su olma hırsım hiç olmadı. Zamanla işler değişebilir. Ancak şu anda öğrenecek çok şeyim var." şeklinde devam etmişti.

ABD bankacılık ve finans sektöründe kadınlara çoğu kez yer verilmiyor, kadınlar genellikle kurumsal merdivenleri tırmanmayı engelleyen görünmez bir bariyeri temsil eden cam tavanla mücadele ediyorlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800