Büyük resme odaklanmanın yolları

Gün içinde yaşadığınız küçük aksiliklerin gününüzü mahvetmesine izin vermeyin ve büyük resme odaklanın.

Hayatta, çoğu zaman birçok “küçük şey” tarafından rahatsız ediliriz ve büyük resimde bunların önemsizliğini fark etmeyiz. Bizi rahatsız eden şeylerin çoğu saatler, günler veya haftalar sonra hatırlanmayacak. Küçük olaylar üzerinde durup gününüzü mahvetmelerine izin vermek yerine, büyük resmi düşünün ve bunun bakış açınızı şekillendirmesine izin verin.

Konuya daha geniş bir perspektiften bakmanın psikolojik faydaları şunlardır:

  • Hemen hemen her durumda daha akıllı bir öncelik duygusundan (daha geniş bağlam) yararlanmak.
  • Hayal kırıklıklarını azaltmak için gerçekçi beklentiler oluşturmak.
  • Zihinsel ve duygusal mesafe yaratarak üzüntüyü kontrol etmek.
  • Odağınızı yetkisizlikten güçlendirmeye kaydırmak.


Küçük bir konu hassasiyete sebep olduğunda derin bir nefes alın ve kendinize aşağıdaki cümlelerden en az birini söyleyin:

"En azından…."

"Aslında…."

"Şimdi en önemli şey..."

“Olumlu tarafta…”

“Daha büyük düzende…”

Daha da önemlisi zaman avantajından yararlanın. Dürtüsel tepkiler vermek yerine (ki bu genellikle sizin için iyi değildir), nefes alın ve biraz zamanın geçmesine izin verin. Sorun çözme senaryolarında, iyi düşünülmüş bir karar vermeden önce seçeneklerinizin artılarını ve eksilerini dikkatlice tartın.

Örneğin:

Olay: Bir arkadaşın mesajına hızlı yapmaması seni rahatsız etti.

Büyük resim yanıtı 1: “En azından iletişim halinde olabileceğim iyi bir arkadaşım var. Belki şu an meşguldür."

Büyük resim yanıtı 2: “Aslında, bu hafta sonu arkadaşımla öğle yemeği için buluşmayı planlıyorum. O zaman ona yetişirim."

Olay: Kötü müşteri hizmetleri tarafından rahatsız edildin.

Büyük resim yanıtı 1: “Şu anda en önemli şey, farklı bir temsilci veya yönetici ile konuşmam. Durumumu sakince ve net bir şekilde açıklarsam, daha iyi müşteri hizmeti alma şansım yüksek."

Büyük resim yanıtı 2: “Müşterilerin çok fazla gücü var. Hizmeti beğenmezsem, işimi başka bir yere götürebilirim.”

Olay: İşyerindeki zorluklardan dolayı üzgünsün. 

Büyük resim yanıtı 1: "En azından güvenlik sağlayan bir işim var."

Büyük resim tepkisi 2: “Şimdi önemli olan soğukkanlı davranmam ve her şeyi olduğu gibi halletmem. Hazır olduğumda kariyerimin bir sonraki aşamasına geçeceğim."

Büyük resim yanıtı 3: “Bu iş sorunları çok az şey ifade ediyor. Kendimi sağlıklı tutacağım ve ailemi desteklemeye odaklanacağım.”

Dikkatli bir şekilde cevaplandığında, bu cümle tamamlamaları güçlü bir iç kontrol odağı sunar. Zihninizden, ruhunuzdan ve eylemlerinizden siz sorumlusunuz. 

Yağmurlu günlerde motivasyonunuz düşmesin!Yağmurlu günlerde motivasyonunuz düşmesin!Sabah yağan yağmuru gördünüz ve üzerinizi bir uyuşukluk kapladı, yatağınızı terk etmekte bir hayli zorlandınız ama önünüzde koca bir gün, sizi bekleyen işler var! Suratınızı asıp oturmak yerine motivasyonunuzu kazanmaya ne dersiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800