Siber hırsızlığa yönelik 10 etkili önlem!

Günümüzde borç ödemelerinden faturaya, alışverişten tatile hemen her işlem bilgisayar ya da cep telefonlarından yapılmaya başlandı. Bu durumu frısat ilen siber korsanlar da, bilgisayarınız internete bağlandığı andan itibaren verilerinizi çalmayı deneyebiliyor.

İnternette işlem yapmaya başladığınız anda kötü amaçlı aktörler; verilerinizi çalmanın, bilgisayarınızı şifreleyip tehditle alıkoymanın, finansal bilgilerinizi ele geçirmenin, gizliden gizliye kripto para madenciliği yapmanın peşine düşebilir.

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR

Bilgisayar korsanları, kart bilgilerinizi girdiğiniz anda bu bilgileri sessiz bir şekilde ele geçirmek amacıyla tasarlanan kötü amaçlı yazılımlar ile e-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarının gizliliğini de ihlal edebilir. Sorun hizmet sağlayıcının alanına girdiği için bu tehdide karşı önlem almak zordur. Ancak güvenli şekilde internete işlem yapmak için alınacak önlemler de yok değil.

İşte bilgisayar güvenliği için siber güvenlik şirketi ESET uzmanlarının önerdiği 10 yöntem:

  1. İşletim sistemi ve bilgisayardaki herhangi bir yazılım için otomatik güncellemeleri uygulayın.
  2. Genellikle bilgisayarlarla birlikte gelen fazla yer kaplayan yazılımları kaldırın. Herhangi bir yazılıma ait bilginiz yoksa bu yazılımı kaldırmanın performansı düşürmeyeceğinden emin olmak için önceden kontrol edin. Bilgisayarda ne kadar az yazılım bulunursa saldırganların bu yazılımlardaki hatalardan yararlanma ihtimalleri de o kadar az olur.
  3. Saygın bir üçüncü taraf güvenlik sağlayıcısından çok katmanlı güvenlik yazılımı temin edin ve bu yazılımı güncel tutun.
  4. Yedeklemeleri yapılandırın ve tercihen verilerin bir kopyasını çevrimdışı uzak bir depolama cihazında yedekleyin.
  5. Gizlilik ve güvenlik ayarlarını yapıp en son sürüme güncelleyerek tarayıcınızı güvenli hale getirin.
  6. Güçlü bir şifreyle korunduğundan emin olduktan sonra işletim sisteminde ve ana yönlendiricide güvenlik duvarınızı aktifleştirip yapılandırın.
  7. Hesaplarınızın kimlik avı saldırıları ve diğer saldırılar aracılığıyla ele geçirilmesini engellemek için çok faktörlü kimlik doğrulama uygulaması indirin.
  8. Kötü amaçlı yazılımlarla yüklü olabileceği için size ait olmayan USB sürücüleri kullanmaktan kaçının.
  9. Tüm kimlik bilgilerinizin eşsiz, güçlü ve zor kırılabilir olmasını sağlamak için bir şifre yönetici programı kullanın.
  10. Yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulama/dosya indirin ve genellikle kötü amaçlı yazılımlar içerdiği için korsan ürünler kullanmaktan kaçının.
Para durumunuz için sahip olmanız gereken hedef listesiSize fayda sağlayacak finansal hedefler neler? Bu hedef listesini para durumunuza ve hayatınızın diğer tüm alanlarına uygulayabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store