Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılıyor?

Uçmak için kanatlarımız olmasına gerek yok, öyle değil mi? Rüzgarı ruhunuza kanat yapıp, güneşin gülen yüzüyle gökyüzünde kuşlar gibi süzülmek ister miydiniz?

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Dijital aktivite portalı Aktivido.com, bu büyüleyici uçma deneyimini yaşayabileceğiniz Türkiye'deki yamaç paraşütü yapılan yerleri derledi.

Babadağ, Fethiye / Muğla
Bu listedekilerden en popüler ve dünyaca tanınmış olanı ise Ölüdeniz'de bulunan Babadağ. Ölüdeniz, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabası. Turistik olduğu için altyapı bakımından oldukça gelişmiştir. Her yıl on binlerce uçuş yapılmakta. Babadağ, 1936 metredir ve toplamda 4 temel kalkış pisti bulunur. Hava koşulları ve rüzgar yönüne göre bu kalkışlar tercih edilir.

1. 1700 metre Güney pisti
2. 1800 metre Batı pisti
3. 1900 metre Kuzey pisti
4. 1200 metre Güney pisti
Bu pistlerden en çok kullanılanı, kafe ve restoran da bulunan 1700 metre Güney kalkış pisti. Babadağ, sedir ağaçlarıyla kaplı ormanın içerisinde yer alır. Kalkış bölgesine çıkarken yolu düzgündür ve minibüsler rahatlıkla çıkabilir. Çıkış yaklaşık 20-25 dakika sürmekte. Arabayla kalkış bölgesine çıkılabilir ama zirveye çıktıkça alanda daralma, park sorunu olduğu için araba yerine Ölüdeniz'de bulunan minibüsler tercih edilmeli. Ölüdeniz'de yer alan lagün 1700 metre kalkışından rahatlıkla görülebilir.

Nisan ayından başlayarak Ekim sonuna kadar yamaç paraşütü uçuşları yoğun bir şekilde devam eder. Diğer aylar için ise, zirve kar ile kaplı olmadığı zamanlar uçulabilir. Kar yağdı ise 1200 metre Güney pistinden uçuşlar yapılmakta. Ölüdeniz'de yer alan uçuş firmalarından yamaç paraşütü için yerinizi ayırtabilirsiniz. Tabi burada güvenliğiniz için kaliteli firmaları seçmelisiniz.

Kaş / Antalya
Yerli turistlerin özellikle tercih ettiği Kaş'ta tekneli tüplü dalış turları ile beraber yamaç paraşütü de oldukça popüler. 600 metrelik Kaş Güney kalkışından sezon boyunca turistik uçuşlar gerçekleştirilir. Kaş'ta inişler, Kaş merkezinde bulunan küçük limana yapılır. Uçuş sırasında Kaş'ın doğa harikası güzelliklerini, ufukta Meis Adası manzarası ile seyrederek uçabilirsiniz.

Pamukkale / Denizli
Pamukkale, dünyaca ünlü travertenleri, kaplıcaları ve Hierapolis Antik Kenti ile Türkiye'nin en tanınmış başlıca turistik merkezlerinden biridir ve turistik yamaç paraşütü ile balon uçuşları görece yakın tarihlerde başlamış. Yaklaşık 300 metrelik birden fazla kalkış pisti var ve bunlardan en çok bilineni eskiden dinamit deposu bulunan Dinamit Tepesi'dir. Kalkış pistine çıkış yaklaşık 15 dakika sürer. Burada ayrıca, yamaç paraşütü eğitimi veren uçuş okullarının orta irtifa ve termik eğitimleri de yapılır.

Uçuş ortası, tam olarak Hierapolis ve Pamukkale travertenlerinin üzerinden geçer ve uçuş boyunca muhteşem fotoğraflar, videolar elde edebilirsiniz. İnişler, Pamukkale yakınlarında geniş alanlara yapılır.

Uzungöl / Trabzon
Uzungöl, Trabzon’un göl, orman ve yaylasıyla doğa harikası bölgesi ve yamaç paraşütüyle uçarak bu manzarayı seyretmek ayrı bir keyif. Sabah saatlerinde özellikle uçuş yapılması tavsiye edilen bölgede, inişler göl kenarında yer alana yapılır. Uzungöl’den kalkış pistine çıkış yaklaşık 20 dakika sürer ve irtifası 750 metredir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu burada uçmak yabancı ve yerli ziyaretçiler için muhteşem bir deneyim.

Alanya / Antalya
Alanya'da yoğun yamaç paraşütü uçuşlarının olduğu ve yerli-yabancı birçok turistin yamaç paraşütü deneyimlemek için tercih ettiği popüler tatil bölgelerinden biri. Bir kaç kalkış pisti mevcut ve en çok tercih edileni 600 metredir. İnişler, Alanya sahili boyunca uzanan Kleopatra plajına yapılır. Alanya kalesi manzarasıyla çok keyifli bir uçuş bölgesi.

Olimpos Tahtalı Dağı - Kemer / Antalya
Dünyanın en yüksek kot farkı rekoruna sahip yamaç paraşütü kalkış pisti, 2365 metre yüksekliği ile Olimpos Tahtalı Dağı'nda yer alır. Tahtalı dağına Olimpos teleferik ile çıkılmakta ve yamaç paraşütü ile uçmayacak ziyaretçilerin de zirvede vakit geçirebilmesi büyük bir tesise sahip. Teleferik ile çıkışlar yaklaşık 15 dakika sürer. Akdeniz'in, antik kentlerin, el değmemiş koyların ve doğal güzelliklerin Beydağları Kıyı Milli Parkı sınırları içerisinde nefes kesen manzarasıyla eşsiz bir grüntüye sahip.

Olimpos Tahtalı Dağı kalkış pisti, dünya rekoruna sahip bir yer olması bakımından daha çok yabancı turistler bakımından tercih edilen popüler bir uçuş bölgesi. İnişler, Tekirova Plajı'na yapılır. Eğer o bölgede kalan kalabalık bir grubunuz varsa, hava koşulları imkân vermesi halinde otelinizde yer alan plaja da iniş gerçekleştirilebilmekte.

Serdivan / Sakarya
Sakarya'nın Serdivan ilçesinde bulunan kalkış pisti, İstanbul'a yakınlığı ve uygun hava koşulları sayesinde çok fazla uçuş imkânı vermesi nedeniyle, İstanbullu pilotların da sık tercih ettiği bir yer.
250 metre gibi alçak bir irtifası olmasına rağmen, dinamik ve termikli kaldırıcılar ile saatlerce uçuş verir ve yükseldikten sonra Sapanca Gölü manzarası ile ormanlık arazi üzerinde keyifle uçabilirsiniz. Şehir merkezine çok yakındır ve arabayla 10 dakika ile çıkabilirsiniz. Geniş bir otopark alanı var. Kalkış yaptıktan sonra iniş alanı kalkışın hemen altındadır ama uygun hava koşulları sayesinde, çoğunlukla yükselip tekrar kalkılan yere inilir (Top landing).
Eğer İstanbul'a yakın keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız, piknik malzemelerinizle beraber Serdivan'a gelebilirsiniz. Aracınız yok ise ve yamaç paraşütüyle yolcu olarak uçmak isterseniz, uçuş rezervasyonu yapmanız halinde Serdivan'dan kalkış pistine kadar servis hizmeti verilmekte.

Ormanlı - Çatalca / İstanbul
Ormanlı Köyü, Terkos (Durugöl) gölünün batısında Karadeniz kıyısında 100 metrelik bir kalkış pistine sahip. 100 metre çok alçak bir irtifa olabilir ama kuzey yönünde 15-25 km/sa hızında rüzgar estiğinde oluşan dinamik kaldırıcıyla 25 kilometre sahil boyunca saatlerce stabil hava koşullarında uçabilirsiniz. Rüzgar yönü ve şiddeti uygun olması gerektiği için hava tahminlerine bakılarak gidilmesi gerekir. Tahminlerin iyi gösterdiği zamanlarda yüze yakın yamaç paraşütünü o bölgede görebilirsiniz. İniş alanında denize girilebilir.

Bu nedenlerden dolayı tandem uçuş için rezervasyonunuzu yaptığınız zaman, pilotla yakın iletişimde ve uygun hava koşulları için tetikte olmanız gerekir. İstanbul'dan arabayla yaklaşık 1,5 saatlik mesafede yer alıyor.

Uçmakdere / Tekirdağ
Güneyli rüzgarlar hakim olduğu zaman uçuş yapılabilen Uçmakdere'de, yine Ormanlı (İstanbul) bölgesinde olduğu gibi hava tahminlerine bakılarak gidilmesi gerekir. Kalkışa çıkış, iniş alanından yaklaşık 15-20 dakika sürmekte. İnişler, sahil kenarında yer alan bölgeye yapılır. İniş alanında denize girilebilir. Uçmakdere yamaç paraşütü uçuş pisti, Tekirdağ'ın batısında yaklaşık 1,5 saat mesafede yer alır. 625 metre ve 260 metre yükseklikte iki adet kalkış pistine sahip ve Marmara deniz kıyısında yer almakta. İstanbul'dan arabayla yaklaşık 3 saatlik mesafede
Özellikle yerli turistlerin daha çok tercih ettiği Uçmakdere'nin yeşil doğası ile Marmara deniz kıyısında yamaç paraşütü ile uçmayı deneyimleyebilirsiniz.
Tandem uçuş için rezervasyonunuzu yaptığınız zaman, pilotla yakın iletişimde ve uygun hava koşulları için tetikte olmanız gerekir.

Kartepe / Kocaeli
Kartepe, Türkiye'deki yamaç paraşütü yapılan yerler arasında yeni ve 1200 metre irtifaya sahip kalkış pisti ile gözde yamaç paraşütü bölgelerinden olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Kalkış alanına çıkış yaklaşık 20-25 dakika sürmekte. Kartepe Kayak Merkezi'ne çok yakın.
Yemyeşil orman, dağ havasıyla beraber Sapanca Gölü ve İzmit manzarasının keyfini, uçuş boyunca çıkarabilirsiniz. İnişler, Suadiye bölgesindeki iniş alanına yapılır.

Kumludoruk - Ayaş / Ankara
Ankara'da bulunan Ayaş'ın, Türkiye yamaç paraşütü sporunda önemli bir yeri var. Birçok mesafe rekoru bu bölgede yapılan uçuşlar ile kırılmış. Yamaç paraşütü eğitiminde Ankara uçuş okullarının orta irtifa ve termik eğitimlerinde yoğun olarak kullandığı Kumludoruk tepesinden tandem ile profesyonel pilot eşliğinde yamaç paraşütü uçuşu yapabilirsiniz. Tepeye Ayaş'tan çıkış yaklaşık 10 dakika sürmekte ve kalkış pistinin iniş alanından yüksekliği 300 metre. İrtifa olarak yüksek bir pist değildir ama dinamik ve termik kaldırıcıları sayesinde Ayaş manzarasıyla saatlerce uçabilir ve kalktığınız yere inebilirsiniz. Uzman bir yamaç paraşütçü iseniz, mesafe uçuşu ile Konya'ya veya Karaman'a kadar uçabilirsiniz.

Etiketler bütçe tatil seyahat
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store