Ucuza Kayak Tatili Nasıl Yapılır?

Okulların da ara tatile girmesiyle birlikte kayak sezonu tam anlamıyla açılmış oldu. Neyse ki, döviz üzerinden hesaplanan ücretleriyle lüks kayak otelleri tek seçenek değil !Sizler için bütçe dostu kar tatili alternatiflerini araştırdık…

Kar tatilini uygun fiyatlı bir geziye dönüştürmek için öncelikle göz önüne alınması gereken bazı unsurlar var. Konaklama, ulaşım  ve pist kullanımı gibi maliyet kalemlerini detaylıca hesaplamalısınız.

İkinci aşamada ise konaklama türü, rezervasyon tarihi,  tarih aralıkları ve destinasyon konularında küçük bir araştırma yapmalısınız. Lüks kayak merkezlerinin bulunduğu Uludağ, Kartalkaya ve yurtdışı destinasyonları olan İsviçre ve Avusturya gibi bölgelerde tatil fiyatlarının yüksek olduğu biliniyor.

Yurtiçi tatil destinasyonlarında, yurtdışına çıkarken ortaya çıkan vize ücreti ve ek maliyetler ortadan kalkıyor. Yine de yurtdışına gitmek isteyenler için Bulgaristan ve Romanya gibi bazı bölgelerde uygun fiyatlı kar tatili yapmak mümkün.

Yurtiçinde küçük bir araştırma sonucunda başta Erciyes olmak üzere birçok uygun fiyatlı alternatif ile karşılaşıyoruz.

Ülkemizdeki uygun fiyatlı kayak merkezlerinin başında İzmit – Kartepe yer alıyor. Kartepe’yi Ilgaz, Isparta – Davraz ve Elazığ – Hazarbaba gibi çeşitli kayak merkezleri takip ediyor. Kayseri – Erciyes Dağı eski bir merkez olmasına rağmen yeni yapılan kayak pistleri ve konaklama kapasitesinin geliştirilmesi ile son dönemde ön plana çıkmaya başladı.

Kayak merkezlerinin bulunduğu illerin yerleşim merkezlerindeki konaklama alternatiflerini yani şehir içi otel konaklamasını tercih edip, günübirlik kar merkezi ziyaretleri ile uzun ve uygun fiyatlı bir tatil planlanabilir. Ayrıca son dönemde giderek yaygın bir kullanıma ulaşan fırsat sitelerinin tatil bölümünde, otellerin ve seyahat firmalarının dönemsel olarak yayınladığı tatil fırsatlarını değerlendirilerek büyük indirimler yakalayabilirsiniz.

Peki hangi dönemde ucuza kayak tatili yapmak mümkün? Sezonun henüz açılmaya başladığı Kasım – Aralık aylarında konaklama fiyatları düşükken, okulların ara tatile girmesi ile fiyatlarda artış görülür. Kış aylarının sonuna doğru özellikle Mart ayında ise yine güzel bir kayak tatili yaparken çok uygun fiyatlarla konaklama yapmak mümkün. İyi bir zamanlama, konaklama ve ulaşım araştırmasıyla her zaman gülümseyerek hatırlayacağınız anılar yaşayacağınız bir kayak tatili asla hayal değil.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store