Türkiye’de Mor Çiçekli Cennet Bahçesi

Lavantaları sever misiniz? Lavantaların faydalarını biliyor musunuz? Peki, daha önce lavanta bahçesi gördünüz mü? Görmek isterseniz çok uzağa gitmeniz gerekmediğini biliyor musunuz?

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Isparta'nın yaklaşık 50 km uzağında yer alan ve yalnızca 250 kişinin yaşadığı bir köyde lavanta üretimi yapılıyor.. Bu köyün adı Kuyucak Köyü ve Türkiye'deki lavanta üretiminin yüzde 90'ı bu köyden sağlanıyor. Brandlifemag.com editörlerinin gözüyle Türkiye'nin lavanta cenneti Kuyucak Köyü...

1975’te ilk lavanta fidelerinin gelmesiyle başlayan bu macera, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın 'Gelecek Turizmde' programıyla desteklenmesiyle büyüdü. Özel eğitimlerden geçen köy halkı artık lavanta tarımında bir ustaya dönüştü. Bu güzellikten haberdar olanlar da bu görsel şöleni kaçırmıyor ve Kuyucak Köyü her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Geçtiğimiz yıl 1 milyona yakın kişinin ziyaret ederek lavanta bahçelerinde hatıra fotoğrafı çektirdiği ve unutulmaz zamanlar geçirdiği Kuyucak Köyü'nde yeni sezon için tüm hazırlıklar yapıldı. Rüya gibi mosmor lavanta çiçeklerinin göz alabildiğine uzandığı tarlalar, 25 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini büyülemeyi bekliyor.

Lavanta kokulu köyde alternatif turizme uygun olarak faaliyetlerde hızlandırdı. Köy halkı, lavanta suyundan, dondurmasına, cilt bakım ürünlerinden hediyelik ürünlere kadar bir çok ürün ise satışa çıkarıldı. Turlar ise yavaş yavaş gelmeye başladı. Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinden turistler lavanta bahçelerine gelerek anı ölümsüzleştiriyor.

Lavanta tarlaları doğal fotoğraf stüdyolarına dönerken, özellikle temmuz ayında usta fotoğrafçıların da Kuyucak’a akın etmesi bekleniyor.
Lavanta kokulu köyü bu dönemde ziyaret ederseniz, kendi ellerinizle lavanta toplama deneyimini yaşayabilirsiniz. Lavanta bitkisi yalnızca güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla değil şifalı özellikleriyle de biliniyor. Köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı ve lavanta yağı gibi birçok doğal üründen satın alabilirsiniz. Ayrıca lavantalı dondurma, lavanta keki, lavantalı kurabiye ve lavanta kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Köydeki konaklama olanakları şirin pansiyonlara dönüştürülmüş köy evleri şeklinde.

Lavanta tarlalarının büyüleyici görüntüsünden uzaklaşabilirseniz, Lavanta Kokulu Köy’ün yakın çevresinde bisiklete bineceğiniz, yürüyüş ve kamp yapabileceğiniz başka doğal güzellikler de sizi bekliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store