Tatilde Az Para Harcamanın Yolları

‘Tatile gideceğim ama param yetecek mi bilmiyorum, ya bütçem şaşarsa’ diye mi düşünüyorsunuz? O halde hesaplı bir tatil için ve dönüşte pişman olmamak için harcamalarınıza dikkat etmeniz şart!
Tatilde Az Para Harcamanın Yolları

Tatil hepimizin ihtiyacı ve kendimizi en iyi hissettiğimiz zaman dilimlerinden biri. Artık birçoğumuz parayı yeni yerler görmeye ve yeni şeyler deneyimlemeye harcamak istiyoruz. Tatil hedefi doğrultusunda önceden birikim yapanlar kazanıyor ama bütçesi sarsılanlar için dönüşte yaşanan ‘tatil dönüşü depresyonu’ 2’ye katlanabiliyor. İşte bu sebeple, önlem almak, hem tatile çıkmadan hem de tatil sırasında ihtiyatlı davranmak gerekiyor.

Arizona Üniversitesi'nde Turizm Uzmanı Deepak Chhabra, zaman baskısının  'ya şimdi ya da hiç' duygusu yaratarak harcamaları etkileyebileceğini söylüyor. "Bu durumda hayata kısa vadeli bir perspektiften bakıp kendinizi kaptırabilirsiniz." diyor. İşte tatildeyken hesapsızca harcamamızın en büyük nedenlerinden biri bu.

Tatil parayı düşünerek geçmez ama bütçenizi önceden planlayıp tatil sırasında bütçenizin gerçekliğini de hatırlamanız faydalı olacaktır.

Birikime erken başlamanın ve erken rezervasyonların önemini tatil bütçesi yazımızda anlatmıştık. Fakat iş sadece bununla bitmiyor. Seçimlerimiz de çok  önemli. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Tatilde Kalacak Yer Seçimi

Amacınız gezmek, yeni yerler görmek ise lüks bir yerde kalmanın peşine düşmenize gerek yok. Bir butik otel veya pansiyon seçebilirsiniz. Otellerin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyarak seçiminizi yapabilirsiniz. Airbnb gibi oda kiralama seçeneklerini küçümsemeyin. Oldukça rahatlık sağlıyor ve bütçe açısından daha uygun oluyor. Ayrıca çevrenizdekilere de mutlaka sorun, orada bir tanıdıkları var mı? Sizi ağırlamak isterler mi? Karşılığında siz de onların bir dahaki tatillerinde ağırlamayı teklif edebilirsiniz.

Ulaşım Nasıl Sağlanmalı?

Eğer uçakla gitmeniz gereken bir yerse, mutlaka havayollarının sitelerinden kampanyalarını takip edin. Belli dönem aralıklarında belli yerler için inanılmaz uygun fiyatlar oluyor. Tatil tarihinizi bile buna göre ayarlamaya değecek fiyatlar görebiliyorsunuz. Uçak biletini ucuz alma taktiklerine bu yazıdan göz atabilirsiniz.

Tatile vardığınızda ise, çevreyi bilmemenizin verdiği korkuyla her yere taksiyle gitmeye çalışmayın. Tatil geze geze yapılır. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Otobüs, tren, metro nerelerden geçiyor gitmeden önce planını çıkarın. Orada yaşayanlar nasıl yapıyorsa, siz de öyle yapmaya özen gösterin. Turistlere özel ulaşım kartları varsa bunlardan edinin.

Nerede Yiyelim?

İlla da en meşhur yerinde yemek yiyeceğim diyorsanız, bunun için özel bir bütçe ayırıp planınızı ona göre yapabilirsiniz. Ama genel olarak turistik yerlerde yemekten kaçının. Hemen hemen her turistik bölgede fiyatlar ikiye katlıyor. Öğleni küçük şeylerle geçiştirip akşam için daha özenli bir seçim yapabilirsiniz.

Alışveriş Konusunda Dikkatli Olun

Oraya tatil yapmaya gidiyorsunuz alışveriş değil. Restoranlar gibi mağazaların da turistik yerlerde fiyatları daha yüksek oluyor. İhtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz her şeyi yanınıza almaya çalışın. Özellikle döviz kullandığınız bir ülkedeyseniz, aseton gibi küçük bir detayı bile unuttuğunuza pişman olabilirsiniz :)

Hediye Almak Şart Mı?

Herkese hediye almaya çalışmayın. Çok yakınınız olan bir iki kişiyi düşünmek istersiniz elbette ama büyük şeyler almaya çalışmayın. Mesela orayı yansıtan bir kart alıp duygularınızı yazarak oradayken onları düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol