Tasarruflu Seyahate Hazır mısınız?

Bir yolculuğa çıkmadan önce yolculuğun ne kadara mal olacağına dair gerçekçi bir beklentiye sahip olmak iyidir. Peki sizin bütçeniz ve planınız hazır mı?

Plan Yapın

Blogları, web sitelerini inceleyerek, yorumları okuyarak kişilerin gezilerini nasıl yönettiğine bakın.  Buna göre nerde, ne şekilde ve ne kadar harcayabileceğinize dair bir bütçe planı oluşturun.

Aracınızı Kontrol Ettirin

Daha rahat ve sorunsuz seyahat edebilmeniz için aracınızın sorunsuz çalıştığına ve bir sorunu olmadığından emin olun. Aracınızı bir oto tamir  bakımcısına götürüp kontrol ettirin ve seyahate çıkacağınızı yetkiliye bildirin. Bir lastiği nasıl değiştireceğinizi ve yedek parçalarınızı arabanızdan nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, tamir yapan kişiye, nasıl yapacağınızı sorun. Aracınızın markasının sunduğu servis imkanlarını araştırın. Her ihtimale karşı aracınızı bir de siz kontrol edin ve  el feneri, ilk yardım çantası, içme suyu, yiyecek ve gerekli araç bakım eşyalarınızı yanınıza alın.

Seyahat Uygulamalarından Faydalanı

Uzun yol gezilerinde tasarruf etmenin bir yolu olarak her şey için bir uygulama var. Benzin istasyonunda yakıt ikmali herhangi bir yolculuk bütçesinin büyük bir parçası olabilir, bu yüzden en ucuz benzin istasyonlarını bulmaya yardımcı olabilecek uygulamaları kullanmayı göz ardı etmeyin. Trafik yoğunluğunu, yolun nasıl olduğunu gösteren uygulamalardan, haritalardan faydalanın. Çeşitli uygulamalar, restoranlardan dinlenme duraklarına kadar yakınlarda bulunan olanaklar hakkında bilgi de sağlar.   Ayrıca gittiğiniz yerdeki yerel restoran ve konaklama yerlerini hatta eğlencelerin fiyatlarını karşılaştıracak uygulamalardan faydalanmayı unutmayın.

Yemekten Tasarruf  Et

Tam pansiyon bir tatil yapmayacaksanız, dışardan ya da otelin yemeklerinden ücretli yiyeceksiniz demektir. Bunun yerine yanınıza sağlıklı aparatifler yapabileceğiniz malzemeler ve atıştırmalıklar alın. Aynı zamanda uzun yola çıkacaksanız yolda harcamaya başlamamak için arabanızda yemek için evden yiyecekler hazırlayın.

Uygun Fiyatlı Konaklama Bulun

Gitmeden önce rezervasyon yapmak  en ideal olanıdır. Ancak önceden rezervasyon yaptırmadıysanız bir kiralık tatil evinde kalmayı seçeneklerinize ekleyin. Böylece kendi mutfağınıza sahip olmanın avantajını elde edersiniz, bu da yiyeceklerden tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca tatilinizin birkaç gününü kamp yaparak geçirmeyi de tercih edebilir ve daha tasarruflu bir seyahat geçirebilirsiniz.

İyi tatiller.

Etiketler bütçe tatil
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store