Rio de Janeiro ile ilgili sizi şaşırtacak 10 gerçek

Dünyanın en ilginç yerlerinden biri olan Rio'ya ailemle birlikte bir seyahatte bulundum. Sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm notlar aldım. Oldukça şaşırtıcı bir yer...

Rio De Janeiro

Ailemle gezmeye geldiğim, Güney Amerika'nın görmeye değer şehirlerinden bir tanesi olan Rio de Janeiro'nun kelime anlamı Türkçe'de "Ocak Irmağı" (İngilizce "River of January"). Rio, 1502 yılında Ocak ayında keşfedilmiş ve buraya gelenler gördükleri Guanabara Körfezi'ni bir ırmak sanarak şehre bu ismi vermişler. İşte Rio'yla ilgili sizlere de ilginç gelebileceğini düşündüğüm 10 farklı gerçek...

2 12 Yere çöp atmanın cezası 156 Brezilya Reali.
Yere çöp atmanın cezası 156 Brezilya Reali.

Bu da yaklaşık 170 Türk Lirasına karşılık geliyor. Polisler sizden pasaportunuzu göstermenizi istiyor ve eğer pasaportunuz yanınızda değilse otelinize kadar yanınızdan ayrılmıyorlar. 

3 12 Güneş varken mutlular
Güneş varken mutlular

Beş dili rahatlıkla kullanabilen Alex adındaki tur rehberimizin söylediğine göre Rio'da havanın güneşli olmadığı günlerde insanlar oldukça mutsuz ve gergin oluyorlar. Sabah birbirlerine selam bile vermiyorlar. 

4 12 Corcovado Dağı
Corcovado Dağı

Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli'nin bulunduğu Corcovado Dağı'nın kelime anlamı "kambur". Heykelin bulunduğu dağ, yukarıdan bakılınca bir insanın kamburuna benzetilmiş ve dağa bu isim verilmiş.

5 12 Mimari

Eski binaların bir kısmında panjurların pencerelerin iç kısmında ve camların en dışta kaldığı görülüyor. Bunun nedeni camlara verilen önem ve camların bir zenginlik göstergesi olması.

6 12 Restoranlardaki ilginç adet
Restoranlardaki ilginç adet

Brezilya'nın geri kalanında olduğu gibi Rio'da da bir restorana gittiğinizde, masada bir tarafı yeşil diğer tarafı kırmızı küçük kartlar bulacaksınız. Eğer yeşil taraf görünüyorsa garsonlar size yemek servis etmeye devam ediyorlar, genelde değişik et çeşitleri oluyor. Kırmızıysa eğer kartınız, et servisi için garsonlara hayır demiş oluyorsunuz. 

7 12 Tijuca Ormanı
Tijuca Ormanı

Şeker kamışı ve kahve yetiştirmek için kesilen ağaçların susuzluk gibi sorunlara yol açması nedeniyle İsa Heykeli'nin olduğu Concovado Dağı'nın içinde bulunan Tijuca Ormanı'nın yüzde 80'i büyük bir dönüşüm projesiyle yeniden ağaçlandırılmış. 

8 12 Favelalar
Favelalar

Rio'nun nüfusu yaklaşık 7 milyon, kıyaslamak gerekirse İstanbul'un nüfusunun yaklaşık yarısı. Bu 7 milyonluk nüfusun yüzde 25'i "favela" adı verilen yoksul mahallelerinde yaşıyor. "Favela"ları gecekondu mahalleleri olarak da düşünebilirsiniz.

9 12 Hacivat Karagöz
Hacivat Karagöz

Şilili sanatçı Jorge Salaron'un eseri olan rengarenk Salaron merdivenleri, dünyanın her bir köşesine ait fayanslarla süslenmiş. Merdivenlerin en baş kısmındaki fayanslardan birinin üstünde Hacivat ve Karagöz figürlerini görebilirsiniz. 

Salaron merdivenleri
Salaron merdivenleri
11 12 Maracana
Maracana

Rio'da bulunan "Maracana" futbol stadyumu dünyanın en büyüğü. Kapasitesi 200.000 kişi. Rio'ya yolunuz düşerse özel turlara katılarak stadyumun içine girebilirsiniz.

12 12 Güvenlik
Güvenlik

İstanbul'dan direkt uçuşun bulunmadığı ancak aktarmalı uçuşlarla 14 saatte gelebileceğiniz Rio'da dikkat etmeniz gereken önemli bir konu güvenlik. Gelen turistlere Copacabana ve Ipanema gibi dünyaca ünlü plajlarda geceleri dolaşmamaları söyleniyor. Pasaport ve çantaları dahi otelde bırakmaları tavsiye ediliyor. 

 

Etiketler rio de janeiro
Yorumlar
Kalan Karakter 800