Haydi tatil hayalleri kuralım! Paramızı uyarlayalım

Yaz tatilini planlamak için hala geç kalmış değilsiniz ancak son dakikaya bırakırsanız, işiniz bir hayli zorlaşır.

Düşünsenize deniz kenarında şezlonga uzanmışsınız, üzerinizde şu andaki gibi hırkalar yerine incecik bir mayo, dalgaların sesi, rüzgârın yapraklar arasında hafifçe dolaşması... Nasıl da alıp götürdü değil mi bir anda bu düşünceler sizi de yaz mevsimine. O zaman şimdiden kolları sıvayıp tatil hayallerini planlayalım. Eğer yazlığınız ve her yıl aynı yere gitme alışkanlığınız yoksa şimdiden yaz tatili bütçesi hazırlamak en iyisi.

Peki, tatil planını nasıl yapacağız? Önce elinize kağıt kalem alıp yazmaya başlayın. Tatilinizi nasıl hayal ediyorsunuz yani gerçekten istediğiniz tatil nasıl?

"Deniz kenarında gün boyu güneşlenip denize girmek, geceleri çılgınlar gibi eğlenmek istiyorum.", "Mavi tura çıkıp sahilleri gezmek istiyorum.", "Her şey dahil otel bana göre. Çocuklar gözümün önünde olsun, ben de biraz kafamı dinleyeyim.", "Yok, ben sakinlik istiyorum, kalabalık olmasın doğayla iç içe olayım.", "Yazın illa denize mi gidilir, ben dağ havası almak istiyorum.", "Bütün deniz sporlarını yapmak istiyorum."...

Evet nasıl bir tatil istediğinize karar verdiniz.

Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz: Tatil bütçesi... İşte bunun için size 5 tüyo veriyorum:

1- Araştırma:
Nereye ve nasıl gideceğinizi düşünün, internetten araştırın. Gönlünüze göre yapmak istediğiniz tatili nerelerde yapabilirsiniz, nerede kalınır, ne yenir içilir? Ulaşım konusunu da unutmayın, çok uzak bir yere arabayla gitmek yerine erken alman uçak bileti daha ucuza gelebilir.

2- Tatil Bütçesi Oluşturun:
Ailecek oturun masanın başına ve tatil için nelere ihtiyaç var tek tek saptayın. Tatil bütçesine sadece gideceğin yerdeki harcamaları yazmak yetmez. Yeni mayo, çocuklara deniz gözlüğü, tatil kıyafetleri ihtiyaçlarınızı da göz önüne alın. Buna göre bir bütçe hazırlayın ve bütçenizi aşan bir tatil planlamamaya çalışın.

3-Tatil kredisi son tercih:
Tatil dinlenip huzur bulacağınız bir dönem olmalı. Acil durum yoksa borç veya kredi almamaya dikkat edin. Zaten daha aylar var, şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

4- Düzenli birikim:
Bunun için en iyi yol tatil bütçesini aylara bölmekten geçer. Hemen şimdiden kenara para atmaya başlayın derim. Daha iyisi bunun için ayrı bir hesap açın, para orada biriksin.

5- Erken rezervasyon:

Oteller, tatil köyleri, tur şirketleri erken rezervasyonda yüzde 50'lere varan indirimler yapıyor. "Ya bir şey olur gidemezsem?" diye korkmayın, erken rezervasyon sigortası yaptırabilirsiniz.

ERKEN REZERVASYONUN PÜF NOKTALARI

İşte kısaca erken rezervasyonla ilgili püf noktaları...

=> İptal hakkınız var. Ama 15 gün önceden bildirmeniz gerek.
=> Korkmayın erken rezervasyon yaptırın. Her şey lehinize.
=> Seçiminize dikkat. Duyulmamış internet sitelerinden acente olup olmadığı belli olmayan kurumları tercih etmeyin, ortada kalabilirsiniz.
=> Tur şirketinden tatil satın alıyorsanız, mutlaka "Zorunlu Seyahat Sigorta" poliçesini sorun size ibraz etsin.

Kaliteli yaşamak ve tatil yapmak hepimizin hakkı. Tatil bütçemizi planlayalım, paramızı ayarlayalım, erken rezervasyonumuzu da yapalım. Tatilimize borçsuz harçsız huzurla çıkalım.


Etiketler Tatil Harcama
Yorumlar
Kalan Karakter 800