Uçak biletini ucuza almak için bu yöntemlere dikkat!

Yan koltuktaki yolcu ile sizin ödediğiniz bilet fiyatı aynı değil. Ulaşım masrafından tasarruf edip ucuza uçak bileti almak için bu yöntemleri bilin.

1 9 ERKEN KALKAN YOL ALIR
ERKEN KALKAN YOL ALIR

Öncelikle herkesin bildiği yöntemle başlayalım. Uçak biletinizi önceden alın. Eğer gidiş tarihiniz belliyse 60-90 gün öncesinden uçak biletini almakta fayda var. Uçuş günü yaklaştıkça uçak bileti fiyatlarında artış olur. Ama bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Eğer tarih değişiklik gösterebilir diye düşünürseniz esnek bilet almaya özen gösterin. Yoksa ekonomik olsun diye aldığınız biletten faydalanamayıp yeni bilet almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle en iyi yöntem; net tarihlilerde ekonomi sınıfı, diğerlerinde değiştirilebilir uçak bileti almak.

2 9 KARŞILAŞTIRMA SİTELERİ
KARŞILAŞTIRMA SİTELERİ

Karşılaştırma siteleri kullanın. Aynı bölgeye uçan birden fazla uçuş olabilir. Bu uçuşların çoğu aynı saatlerde ve aynı konforda olabilir. Birisi 2000 lirayken diğeri 1000 lira da olabilir. Siz eğer 1000 lira olan bileti almak istiyorsanız biraz araştırmacı olmalısınız. Araştırmak vakit alıyorsa işinizi kolaylaştırmak adına uçak bileti karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz. Karşılaştırmayı yaptıktan sonra hava yolu firmasının sitesinde fiyatları karşılaştırmayı unutmayın.

3 9 TARAYICI GEÇMİŞİNİ TEMİZLEYİN
TARAYICI GEÇMİŞİNİ TEMİZLEYİN

Tarayıcınızın geçmişini temizleyin. Bu cümlede her yerde duyamayacağınız bir ipucu yatıyor. Hava yolu firmaları ve diğer satış firmaları sizin tarayıcınızda çeşitli çerezler bırakarak fiyatların her baktığınızda daha da yükseldiği algısına kapılmanızı sağlayabilir. Yani bir bilete Pazartesi baktığınızda 1500 liraysa ve siz geçmişi silmediyseniz o bileti Salı günü 2000 lira olarak görebilirsiniz. Başka bir bilgisayardan baktığınızda ya da geçmişi sildiğinizde biletin 1500 liraya düşmesi sizi şaşırtmasın.  Yapmanız gereken eğer bilet fiyatını daha önceden de kontrol etmişseniz geçmişi silmek ve fiyattan emin olmak.

4 9 KAMPANYALARI KAÇIRMAYIN
KAMPANYALARI KAÇIRMAYIN

Kampanyalar, kampanyalar, kampanyalar... Hava yolu firmaları her mevsim kampanya düzenler. Kampanyalarla ilgili dikkat etmeniz gereken yegane nokta; Nisan’da al, Temmuz’da kullan gibi tarihler. Yani bileti aldığınız tarih ile kullanmanız gereken tarih farklı olabilir. Önümüzdeki aylarda gideceğiniz bir tatil ya da seyahat için bu kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

5 9 SON DAKİKALAR DA GÜZELDİR
SON DAKİKALAR DA GÜZELDİR

Biletleri geç almak da bazı durumlarda karlı olabiliyor. Doluluk oranına göre hava yolu firmaları son dakika indirimleri yapabiliyor. Bunun için uçuş gününe yakın tarihlerde internette biraz vakit geçirmek gerekiyor.

6 9 DUYURULARINI TAKİP EDİN
DUYURULARINI TAKİP EDİN

Havayolu firmalarının mail listelerine abone olursanız, son dakika fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

7 9 SADAKAT PROGRAMLARI
SADAKAT PROGRAMLARI

Hava yolu firmaları sadık müşterilere sahip olmak için bazı kart programlarıyla anlaşma yapabiliyor hatta kendi kartını da çıkarabiliyor. Bu kartlara sahip olmak size çeşitli indirimler getirecektir. Bazı kartlar yapmış olduğunuz her uçuş sonrası puan toplamanızı ve o puanlarla bedava bilet almanızı sağlıyor. Bu nedenle özellikle ücret istemeyen kartları alabilirsiniz.

8 9 UÇUŞ TARİHLERİ
UÇUŞ TARİHLERİ

En önemli maddelerden birisindeyiz. Uçuş tarihleri fiyatları yarı yarıya etkiliyor. Bu nedenle iş seyahatlerinizi; bayram, kutlama, yılbaşı gibi herkesin bilet aldığı tarihlerden uzak bir tarihe planlayın.

9 9 UÇUŞ GÜNLERİ
UÇUŞ GÜNLERİ

Tarihlerin fiyata etkisi gibi günler de fiyatları etkiliyor. Cuma, Cumartesi, Pazar herkes tarafından tercih edildiğinden dolayı. Fiyatlar da yüksek oluyor. Bu nedenle eğer izin günlerinizin ayarlayabilirseniz gidişi Perşembe ya da dönüşü Pazartesi olan yolculuklar daha ucuza gelebilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800