Sizden Gelenler: Sence Ne Kadar?

Bugünkü Posta Gazetesi köşemde elektrik faturasından nasıl tasarruf edeceğini soran Günce'nin sorusunu yanıtladım.

SORU: Evden çalışıyorum, sık sık çay, kahve içiyorum, bilgisayarım şarjda. Elektriğe zam da geldi, faturam epey kabaracak. Nasıl tasarruf ederim?

Günce

CEVAP: Evden çalışıyorsunuz ve mesai boyunca bilgisayarınız şarjda. Sizce ne kadar elektrik harcıyordur? Ben söyleyeyim. Haftada beş gün, günde 9 saat çalışan bilgisayar ayda 16.20 TL elektrik tüketir.

Haftada yedi gün, 12 dakika çalışan su ısıtıcısının faturadaki karşılığı 12.32 TL. Evdeki herkes ayrı ayrı su ısıtırken bir daha düşünsün.

520 litre, A+ buzdolabı ayda 29.57 TL harcar. ‘Buzdolabından tasarruf olur mu?’ demeyin. Buzdolabınızın hava deliklerini tencerelerle kapatmayın ki hava akışını sağlamak için daha az enerji harcasın.

Haftanın her günü, beş saat çalışan 49 inc LED ekran A+ televizyon ayda 13.72 TL elektrik harcar. Ailece enerjiyi kullanırken de düşünün istek mi, ihtiyaç mı diye. Odadan çıkarken ışıkları kapatın kullanmadığınız oyun konsolu, televizyon, bilgisayar ne varsa kapatın. Elektronik eşyalar bekleme modunda dahi elektrik tüketiyor.

Parayı İyi Değerlendirmek İçin 15 AdımBugünkü Posta Gazetesi köşemde paranızı iyi değerlendirmeniz için atmanız gereken 15 adımı açıkladım!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store