Parayı ve Kaynakları Verimli Kullanmanın İpuçları

Alışverişe çıktığımızda, çevre dostu bir ürün, plastik olan alternatifinden çok daha pahalıya mal olur. Peki bu, iyi şeyler yapmak isteyen bizleri nerede bırakıyor?

Görünen o ki, aslında banka hesabınıza ve gezegene aynı anda yardım etmenin birçok yolu var. İşte başlamanıza yardımcı olacak beş şey:

Yalıtım yaptırın

Yalıtım seçeneklerini, pencere değişimlerini, ısıtma ve soğutma sistemlerini gözden geçirin. Ayrıca, evinizdeki bir armatürü enerji açısından verimli bir alternatifle değiştirmek, muhtemelen faturalarınızı da kesecektir. Örneğin, eviniz iyi bir şekilde yalıtılmamışsa, bu aslında bir pencereyi açık bırakmak gibidir. Kışın evinizi ısıtırken bir pencereniz açıksa, pencereden kaçan ısıyı telafi etmeye çalışmak için ısıyı daha fazla açmanız ve daha uzun süre açık bırakmanız gerekir.

Fazladan enerji kullanımının çevreye zarar verdiği açık, ama aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla parayı o pencereden dışarı atıyorsunuz. 

Yeniden Kullanılabilir ürünleri seçin

Tek kullanımlık ürünler yerine yeniden kullanılabilir ürünleri tercih ederek büyük tasarruflar sağlayabilirsiniz. Yeniden kullanılabilir muadilleriyle değiştirebileceğimiz pek çok günlük şey var: plastik poşet kullanmak yerine kendi poşetlerinizi markete getirmek (bu, mağazadan bakkal poşetlerine ihtiyacınız olduğunda ücretlendirildiğiniz yerlerde size para kazandıracak), en sevdiğiniz kafeye kendi kupanızı getirebilir, kâğıt havlu yerine bulaşık havlusu kullanabilirsiniz vb.

İkinci El ürünlere şans verin

% 90, ikinci el satın almak yenisini satın almaktan daha ucuzdur ve %100 çevre için çok daha iyidir.

Neredeyse kullanılmış her şeyi satın alabilirsiniz. Elbette, köşedeki vintage giyim mağazasını biliyorsunuz, ancak burada kutunun dışında düşünebiliriz. Sevilen kitaplar, mobilyalar, bebek arabaları, kahve makineleri, futbol kramponları, Instagram'da sürekli gördüğüm o beyaz ve altın sehpaları; size söylüyorum, kullanılmış olarak satın alabileceklerinizin listesi, satın alabileceklerinizden çok daha uzundur. Ve etiket fiyatındaki fark genellikle yarı fiyatına veya daha azdır.

Ve bu, toprak anaya nasıl yansıyor? Pekâlâ, herkes bu yıl yeni yerine kullanılmış bir giysi almayı seçerse, bir yıl boyunca yarım milyon arabayı kullanmamışız gibi aynı miktarda CO2 emisyonu tasarrufu sağlar. Bu, ikinci el ürün tercih etmeniz için sizi yönlendirmelidir.

Verin, Alın… Ve Geri Verin

Yine yılın o zamanı geldi: patronunuzun doğum günü… Her şeye sahip olan o kişiye ne hediye vereceksin? Elbette onun adına vergiden düşülebilir bir bağış.

​​Mükemmel bir hediye seçmek için kendinizi yorabilirsiniz, ancak en son kazanç raporunu gördünüz. Patronunuz başka bir eşarp isteseydi, kendisi alırdı. Bunun yerine, hayırsever bir hediye verin ve çevre dostu bir hayır kurumuna bağış yapın. Patronunuza şöyle bir not yazın: "Kariyerimde çok büyük bir fark yarattınız. Ben de sizin adınıza bunu ödemek ve gezegen için bir fark yaratmak istedim."

Bu unutulmaz. Ayrıca, bağışınızla yalnızca önemli projeleri finanse etmiyorsunuz, aynı zamanda bu bağış iyi karma olarak vergi gününde vergiden düşülerek size geri dönüyor. İşte kazan-kazan!

Yeni yeşil göreviniz evde başlıyor ve hepimiz daha iyisini yapabiliriz. Duşu açtığınızda, Instagram'da gezinip su sıcaklığının tam olarak doğru olmasını bekleyerek biraz fazla zaman öldürüyor musunuz? Dairenizden çıkarken klimanızı açık tutuyor musunuz? Bu şeyler çevre ve elektrik faturanız için kötüdür. Öyleyse kendinize ve gezegenimize bir iyilik yapın ve daha azını tüketin.

 

Çek Nedir? Çek Ticareti Nasıl Yapılır? Özlem Denizmen programının ‘’Merak Ettikleriniz’’ bölümünde çekli ticaretin nasıl yapıldığına dair ipuçları veriyor!

 

 

Etiketler Tasarruf Verlimlilik
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store