Para ile Aranızdaki Sorunları Çözecek 20 Öneri

Özlem Denizmen'in Bolluk ve Bereket İçin Yer Aç kitabından para ile aranızı düzeltecek 20 öneriyi derledik.

1-Yedi ilişki kovası’nı doldurursanız açgözlü olmazsınız. Nedir bu kovalar?

1. Kendinizle olan ilişkiniz.
2. Sizi büyütenailebireyleriyle ilişkiniz.
3. Çocuklarınızla ilişkiniz
4. Dostlarınızla ilişkiniz.
5. Sevdiğiniz kişiyle ilişkiniz.
6. İş ilişkileriniz.
7. Dünyayla olan ilişkiniz.

2- Değerlerinizi belirleyin; sağlık, aile, aşk, güzellik, güç, bilgi, yaratıcılık, ibadet, kültür, saygınlık... Paranızı buna göre harcayın.

3- Zamanı nasıl verimli kullanabileceğinizi öğrenin. Mutlaka en verimli altı saatinizi bilin.

4- Enerjinizi yükseltmenin yollarını bulun; sevdiğiniz biriyle sohbet etmek, uyumadan önce dünyayla bağlantınızı kesmek gibi...

5- Paranın bereketini artırmak için şunlara dikkat edin: Alın teriyle kazanın, israf etmeyin, şatafattan kaçının, şükredin, başkalarını da düşünün...

6- ‘Kıyafet diyeti’ uygulayın. Dünyada bu diyete ‘six items or less’ (altı ya da daha az parça) deniyor. Hanımlar; kız arkadaşlarınızla bir aylığına çanta değiş tokuşu yaparak bu hevesinizi köreltebilirsiniz.

7- Market alışverişine gitmeden önce liste yapın. Listede olmayan hiçbir şeyi almayın. Marketlerin halk günlerini ve semt pazarlarını takip edin. Ucuz gördüğünüz bir şeyi gereksiz miktarda almayın. Alışverişe giderken tok olduğunuzdan emin olun. Her alışverişten sonra fişlerinizi kontrol edin.

8- Bireysel emeklilik sistemine dahil olun.

9- Sahip olmaya çalışmak yerine yaşayın. Sevdiklerimizle ‘hatıra yaratacak deneyimler’ hayatımızı daha renkli ve zengin kılıyor.

10- Bir hayat planı çıkarın. Önce gününüzü planlamakla başlayın. Sabah “Bugün iyi neler yapabilirim”, akşam da “Bugün iyi neler yaptım” sorularını sorun kendinize.

11- Sigara kullanıyorsanız bırakın. Günde bir paketten bir senelik ortalama sigara masrafınızı hesaplayın.

12- Abartmayın: Bebek odaları bebeklerin umurunda değildir. Çocuk doğum günlerini şova çevirmeyin. Nişan, sünnet, düğün finansal yarış anlamına gelmez.

13- Çocuk bir şey isteyince “Alamayız, paramız yok” demeyin; “Bu planımızda yok” deyin.

14- İnternetteki takas sitelerini araştırın, dünya paylaşım ekonomisine yöneliyor.

15- Sudan tasarruf etmek çok fark yaratıyor. Örneğin; duş başlığınızı suyu az ama daha iyi püskürten bir başkasıyla değiştirebilirsiniz.

16- Isınma problemlerinizi çözün. Güneş çekildiğinde perdeleri kapatırsanız ısı dışarı çıkmaz, böylece yüzde 25 tasarruf edersiniz.

17- Elektrik faturanızı azaltmanın yollarını arayın; örneğin buzdolabıyla duvar arasında 5-10 santimetrelik boşluk bırakmak enerji tüketimini yüzde 15-20 oranında azaltır.

18- İlk defa gideceğiniz bir restorana önceden telefon açıp yemek fiyatları hakkında bilgi alın.

19- “Onu da söyleyelim, boşver, yeriz” demeyin. Daha fazla ısmarlamazsanız size “Cimri” demelerinden korkmayın. Dünyada moda olan tutumlu olmak.

20- Bir grupla yemeğe çıktıysanız hesap geldiğinde kimse oralı olmuyorsa hesaba bakıp “Nasıl ödeyelim” diye sorun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800