Nasıl Tutumlu Olunur? Takip Etmeniz Gereken Alışkanlıklar Neler?

Çoğumuz parayı yönetmede iyi olamıyoruz. Tutumlu bir şekilde hareket edemiyoruz. Peki tutumlu olmamızı sağlayacak kurallar neler? Gelin birlikte neler yapabileceğimize bir göz atalım!

Para, kazandığımız ve çok fazla savurganlık yapmadığımız sürece hayalimizdeki hayatı yaşamamıza yardımcı olur. Çoğumuz parayı yönetmede iyi olamıyoruz. Tutumlu bir şekilde hareket edemiyoruz. Peki tutumlu olmamızı sağlayacak kurallar neler? Gelin birlikte neler yapabileceğimize bir göz atalım!

10 Saniye Kuralını Uygulayın

Pahalı bir satın alma işlemi yapmadan önce 10 saniye kuralını uygulayın. Alacağınız her ne ise 10 saniye düşünün. Bu sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı? 10 saniye sonunda hala ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız, alın. Dürtüsel satın almalar, duygusal bir tetikleyiciden kaynaklanır ve genellikle gereksizdir. Kendinize "istek veya ihtiyaç" sorusunu sorduğunuzda inanın, savurganlık yapmayacaksınız.

Bütçe Belirleyin ve Ona Bağlı Kalın.
Bu kulağa klişe gelebilir, ancak maaş gününüz için net bir bütçe belirlemek ve buna bağlı kalmak para tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Dürüst bir “gelir-gider” denetimi yapın ve kişisel harcamalarınıza üst sınır koyun. 

Sizi Mutlu Edecek Şeylere Yatırım Yapın.
Harcama yapmak yerine yatırıma odaklanın. Durmadan dışarıdan sipariş vermek veya kontrolsüzce alışverişe para harcamak, hayatınıza yalnızca saniyelik mutluluk katacaktır. Ancak geleceğe dair yatırım yapmak sizi daha çok mutlu edecektir.

Önce Faturalar, Sonra Dinlenin!
Sabit harcamalarınızı anlamak, para yönetiminde başarılı olmanızı sağlar. Paranızın geri kalanını nasıl harcayacağınız net bir şekilde görebilmeniz için sabit giderlerinizi ilk günden faturalarınızı ödemek için kullanın.

“Harcama Yok” Günleri Yapın
Tasarruf etmekte iyi olan insanlar, gereksiz yere harcama dürtüsünü kontrol etmekte de iyidirler. Her hafta veya hafta sonları harcama yapmadıkları bir gün geçirirler.

 

Kendinize Yatırım Yapmanın YollarıSürekli olarak kendinize yatırım yapmak için harcadığınız çaba, şimdi ve gelecekte yaşam kalitenizin belirlenmesinde büyük rol oynar. İşte kendinize yatırım yapmanın yolları!

 

 
 
 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store