Kendinize yatırım yapmanın yolları

Sürekli olarak kendinize yatırım yapmak için harcadığınız çaba, şimdi ve gelecekte yaşam kalitenizin belirlenmesinde büyük rol oynar. İşte kendinize yatırım yapmanın yolları!

Daha kaliteli bir hayata ulaşmanın, başarılı, üretken ve memnun olmanın en kesin yolu hem kişisel hem de profesyonel gelişime yatırım yapmaya öncelik vermek. Sürekli olarak kendinize yatırım yapmak için harcadığınız çaba, şimdi ve gelecekte yaşam kalitenizin belirlenmesinde büyük rol oynar. İşte kendinize yatırım yapmanın yolları!

1. Becerilerinizi Geliştirin

Becerilerinizi geliştirmek her zaman öğretime yatırım yapmak anlamına gelmez, ancak bu kesinlikle iyi bir seçenek ve belki de kariyer alanınıza bağlı olarak gerekli bir seçenek. Bilgi ve becerilerinize yatırım yapmak birçok şekilde olabilir.

Ek olarak, bilgi ve beceri seviyenizi genişletmek iş alanıyla sınırlı olmamalı. Birçok “beceri yatırımı” yolu var.

Eğitiminizi Geliştirin

Ekstra online dersler ve ilgili sertifikalar değerli yatırımlardır. Yüz yüze veya çevrimiçi olarak derslere katılabilirsiniz.

Kariyerinizde ilerlemekle ilgileniyorsanız, ekstra beceriler daha fazla kapı açacağından, kendinize yatırım yapmaya başlamak için harika bir yer olabilir. Eğitiminizle ilgili hedefler belirleyin ve araştırmaya zaman ayırmaya başlayın.

Mevcut Eğitimi Kullanın

Atölyelere kaydolun, konferanslara katılın veya web seminerlerine katılın. Bunların çoğu katılımcılar için ücretsizdir, bu nedenle bunlardan mümkün olduğunca sık yararlanın.

Bilginizi Genişletin

Akla gelebilecek hemen hemen her konuda pek çok bilgi mevcut. Kendinize yatırım yapmak, kitap okumak, makaleleri incelemek, TED konuşmalarını veya YouTube videolarını izlemek… Üzerinde çalışmak istediğiniz yetenek veya beceriyle ilgili her şey.

Güncel Olun

En son trendler veya gelişmelerden haberdar olun. Yayınlara abone olun, uzmanların bloglarını okuyun ve en son haberleri takip edin.

2. Yaratıcı Yönünüzü Keşfedin

Çoğumuzda hiç dokunulmamış veya kesinlikle en yüksek potansiyelinde kullanılmamış yaratıcılık vardır. Yeni bir beceri öğrenerek veya bize neşe veren bir şeye zaman ayırarak bireyse yaratıcılığımızı ortaya çıkarıp, geliştirebiliriz.

Yaratıcılık, kişisel ve profesyonel olarak büyümemize, sorunları ve çözümleri farklı şekillerde görmemize ve zihnimizin daha önce kullanılmamış olabilecek diğer bölümlerini kullanmamıza yardımcı olur. Yaratıcılığın birçok yüzü olduğunu akılda tutmak önemli. 

  • Yeni dil öğrenin. Bir sınıfa katılın veya dil eğitimi uygulamaları kullanın.
  • Bir şeyler yazın: Bir kitap, kısa öyküler, şiir, herhangi bir şey.
  • Dış dünyayı keşfedin: Bahçe işleri veya manzara fotoğrafçılığını deneyin.
  • Müziğin keyfini çıkarın: Bir enstrüman çalın, yenisini öğrenin veya bir tür müzik grubuna katılın.
  • Somut bir şey yaratın: Boyayın, heykel yapın, çömlek yapın, takı yapın veya kendi kıyafetlerinizi tasarlayın.
  • Hiç denemediğiniz, yıllardır uygulamadığınız veya tam olarak keşfetmediğiniz bir aktivite şekli seçin.

3. Zihninizi ve Bedeninizi Besleyin

Hem zihninizi hem de bedeninizi beslemek, şimdi ve gelecekte verebileceğiniz daha çok şeye sahip olmanızı sağlar. Daha fazla enerjiniz, bilginiz, fikriniz, gücünüz ve fiziksel ve zihinsel dayanıklılığınız olur.

Özlem Denizmen ile Para Durumu - 5. BölümÖzlem Denizmen konukları; Psikolog Prof. Dr. Zuhal Baltaş ve GroupM Avrupa, Ortadoğu ve Afrika CEO’su Demet İkiler ile sürdürülebilir tüketimi konuşuyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store