Kombiyi 1 Derece Kısmak Ülkeye 1 Milyar Lira Kazandırıyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte doğalgaz faturalarının tutarı da arttı. Peki nasıl enerji tasarrufu yapabiliriz ve faturalardan tasarruf edebiliriz?
Kombiyi 1 Derece Kısmak Ülkeye 1 Milyar Lira Kazandırıyor

Doğalgaz tasarrufuyla ilgili Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, önemli açıklamalarda bulundu.  Küçük ama etkili yöntemler olarak nitelenen tasarruf yöntemlerinin başında kombinin boyutu geliyor.

- Kombinin boyutu: Kullanılan kombinin evin büyüklüğüne ve radyatör uzunluklarına uygun seçilmesi Yaşar Arslan'a göre faturayı ve ısınmayı en çok etkileyen faktörlerden birisi. AA muhabiri ile röportaj yapan Arslan'ın dediğine göre:  İhtiyaçtan daha büyük veya daha küçük kapasiteli kombi almak doğalgazın verimli kullanılmasını engellerken, cihaz ve tesisatın periyodik bakımlarının da zamanında yapılması gerekiyor. Ayrıca termostatik vanalar, oda sıcaklığı ayarlanan dereceye eriştiğinde sıcak suyun radyatöre geçişini kıstığı veya tamamen kapattığı için kombi ya da kazanların daha az çalışmasını sağlar ve yüzde 15 civarında tasarruf yapılabilir. 

- Konfor sıcaklığı: Avrupa ülkelerinde konfor sıcaklığı 19-21 derecelerde, Türkiye'de ise 23-24 derecede. Evlerde konfor sıcaklığının bir derece azaltılması yüzde 6-7 tasarruf sağlayarak, doğalgaz faturasını yılda 75 lira azaltır. Türkiye genelinde ise bu rakam yıllık bir milyar liranın cebimizde kalması anlamına gelir. 

Doğalgaz tasarrufu yapmak isteyenlerin mutlak uygulaması gereken yöntemler için tıklayın.

Resim

Faizsiz Yatırım Seçeneklerini Duydunuz Mu?

Birikiminizi faizsiz bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız; katılım bankalarının katılma hesaplarında faizsiz bankacılıktan faydalanabilirsiniz. EFT, havale masrafı, hesap işletim ücreti gibi ekstra ödemeler de olmasın istiyorsanız Senin Bankan size göre. Senin Bankan’ı incelemek ve hızlı bir şekilde hesap açmak için tıklayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol