Kişisel Finans Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Önemli Şeyler

Hepimiz şu eski deyişi biliyoruz: "Fakir olmak, son paranızla ayın sonuna kadar çok fazla zaman geçirmektir.

Hepimiz şu eski deyişi biliyoruz: "Fakir olmak, son paranızla ayın sonuna kadar çok fazla zaman geçirmektir." Nasıl oluyor da bazı insanlar her zaman finansal yükümlülüklerini yerine getirecek paraya sahipken, bazıları ayın son iki haftasını atlatmakta bile zorlanır?


Bunun kişinin maaşının yüksekliği ile ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, iyi nakit akışına sahip olmanın, kazanmaktan çok etkili finansal yönetim ve planlama ile ilgisi vardır. Maçta sadece kazanmak yeterli olmaz. Tabii ki işe yarar. Ancak, nasıl devam edeceğimizi bilirsek, neredeyse hepimiz kişisel finans durumumuzda ki istikrarsızlığımızı yenebiliriz.


İster yirmili yaşların ortasında ister otuzlu yaşların başında olun, kişisel finansal durumunuzu planlamaya başlamadıysanız, önümüzdeki yıllarda finansal işlerinizi yönetmekte zorlanacaksınız. İşte hepimizin bilmesi gereken kişisel finansla ilgili beş şey:


1. Kayıt Altına Alın 

Kayıt tutmanın büyük şirketler için olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi biri için etkili finansal yönetimin ilk adımı, kazançlar ve harcamalar arasında belgelenmiş bir hesaba sahip olmaktır. Ne kadar kazandığınızı ve harcamalarınızın ve borçlarınızın ne olduğunu bilmeniz iyi bir finansal yönetim için olmazsa olmazdır. 


Öğrenci kredisi ile mezun oluyorsanız veya yeni mezun olduysanız, geri ödeme planınız başlamadan önce büyük olasılıkla 6 aylık bir ödemesiz süreniz olacaktır. Bu, çoğu öğrencinin finansal danışmanlarını arayıp ne kadar borçlu olduklarını sorduğu noktadır. o kişi olmayın! Öğrenci kredinizi yeniden yapılandırmak veya gelecek yıl o tatil için ne kadar ayıracağınıza karar vermek istiyorsanız, önümüzdeki 1, 2 ve 5 yıllık dönemlerde temel harcamalarınızın ve öngörülebilir borçlarınızın ne olacağını çıkarın. İster bir dizüstü bilgisayarda ister Excel gibi bir yazılımla bunları belgeleyin; tüm bu ayrıntıları aklınızda tutacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmak düşünmekten çok daha kolaydır. 


2. Paranın Zaman Değerini Küçümsemeyin

Modern finansal sistemin belki de en temel kavramı olan “zaman değeri” sadece yatırım bankacıları ve finans uzmanları için bir kavram değildir. Esasen, zaman değeri, bugün sahip olduğunuz her 1 liranın, gelecekte sahip olacağınız 1 liradan daha değerli olduğu anlamına gelir.


Neden? Çünkü bugün sahip olduğunuz herhangi bir miktarda para, faiz veya kar elde etmek için yatırılabilir; bu miktar bir yatırıma ne kadar uzun süre katkıda bulunursa, o kadar çok para kazanılır. Paranın zaman değerini anlamak, uzun vadede gelirinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.


3. Tasarruf Etmeye Erken Başlayın

Küçük rakamlar ve küçük zaman dilimleri ile paranın zaman değeri o kadar da etkileyici değil. Ancak hem miktar hem de zaman ne kadar büyükse, parmağınızı bile kıpırdatmadan kazanacağınız miktar o kadar büyük olur.

Kaynak: https://www.allbusiness.com/5-things-know-personal-finance-96103-1.html

Etiketler Kişisel Finans
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store