Evde Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

Ailece evde uygulayabileceğiniz tasarruf yöntemleri neler biliyor musunuz? İster bir çocuğunuz olsun ister sadece iki kişilik bir aile olun, ailenin masraflarından tasarruf etmenin yollarını aramak her zaman işe yarar.

Market Alışverişleri
Yemekleri önceden planlamak ve alışverişe liste ile çıkmak gıda masraflarından tasarruf etmenin iki yoludur. Alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızı listeleyin, listenizdeki ürünlerin fiyatlarını evin yakınındaki marketler arasında kıyaslama yapın ve öyle satın alın. Böylece o hafta planınızda olmayan yiyecekleri satın almaz ve israfı önlemiş olursunuz.

Doğum Günlerini Daha Sade Tutun
Doğum günleri gösteriş yarışı değildir. Sizin ve sevdiklerinizin en özel günleridir. Ancak bugün özel diye bir servet harcamaya gerek yok. Pastanızı, kurabiyelerinizi ve süslerinizi evde yapabilir, sevginizi hediye ederek tasarruf edebilirsiniz.

İkinci El Eşyaya Şans Verin
Yeni çocuk kıyafetleri ve ayakkabıları satın almak yerine ikinci ele şans verin. Online alışveriş siteleri, ikinci el ürün satan uygulamalardan yararlanarak veya sosyal medyada ikinci el satışı yapılan gruplara katılarak küçük tasarruflar sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde kıyafetleri, ayakkabıları, oyuncakları, kitapları vb. eşyalarınızı satmak da size kazanç sağlayabilir.

Tutumlu Eğlenin
Eğlence ya da seyahatin eğlenceli ve akılda kalıcı olması için abartılı olması gerekmez. Bir tatil için bütçeniz yoksa, evde ucuz bir konaklama deneyin. Arka bahçeye çadır kurun veya memleketinizde turist olun. Ayrıca tatil yapmak istediğinizde önceden plan ve bütçe yapın.

Çocuklarınızla Para Hakkında Konuşun
Çocuklarınızla bütçe, tasarruf ve birikim gibi konularda onları endişelendirmeden konuşun. Düzenli bütçe günleri yaparak ve işin içine biraz da eğlence katarak bunu sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız faturalar ne kadar geliyor, gıda alışverişlerine ne kadar harcıyorsunuz bilsinler. Bu sayede çocuklarınızın para karakteri şekillenecek ve ileride kendi parasını yönetirken daha özgüvenli olacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
ali sünbül
Çocuklarınızla para hakkında konuşunu tuttum ben ve o kadar faydasını gördüm, görüyorum ki geçenlerde nakit lazım oldu, üzerimde nakit yoktu ben kıvranırken 10 yaşındaki kızım benim kumbaramda tablet almak için biriktirdiğim paralardan verebilirim baba dedi ama borç dedi yada tableti sen al hesaplaşırız dedi evet duygulanmadım desem yalan olur.