Evde İsrafı Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Yiyeceklerimizin israf olmasını önlemek için neler yapmalıyız?

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, 2021 BM Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre Türkiye, dünyada gıda israfının en fazla olduğu ülkeler arasında. Ülkemizde her yıl israf edilen gıda miktarı; 11,3 milyon ton.

Gıda israfının en çok olduğu yer; evlerimiz. Her yıl kişi başına evlerde 93 kilo, restoranlarda 28 kilo ve satış noktalarında 16 kilo gıda; çöpe atılıyor. Ekmek israfında zaten namımız yürümüş durumda; her 3 ekmekten 1’i atılıyor.

Peki dünyada durum ne? Gezegende her yıl toplam 931 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu; küresel çapta perakende noktaları, evler ve restoranlarda tüketime hazır gıdanın %17’sinin çöpü boylaması demek… İsrafın en büyüğünün adresi; evlerimiz: %61…

Peki israfı önlemek için ne yapmalıyız?

  • Alışveriş listesini yapın.
  • Markete gittiğinizde bu listeye sadık kalın.
  • İhtiyacınız kadar alın.
  • Her şeyi hemen çöpe atmayın. Nasıl değerlendirebileceğinizi düşünün.
  • Küçük porsiyonlarla servis yapın.
  • Çöplerinizi ve geri dönüştürebilir atıklarınızı birbirinden ayırın.

Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırıyor Musunuz?İnsanlar genellikle çevresindekilerin daha fazla para kazandığını, borcu olmadığını veya kendileriyle aynı finansal engellerle karşılaşmadıklarını hissederler.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store