Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırıyor Musunuz?

İnsanlar genellikle çevresindekilerin daha fazla para kazandığını, borcu olmadığını veya kendileriyle aynı finansal engellerle karşılaşmadıklarını hissederler.

İnsanlar genellikle çevresindekilerin daha fazla para kazandığını, borcu olmadığını veya kendileriyle aynı finansal engellerle karşılaşmadıklarını hissederler.

Ve iş böyle olunca saatlerce kendilerini başkalarıyla kıyaslama eğilimi gösterirler. Tüm bu karşılaştırmalar da onları olumsuz etkileyerek, hedeflerine ulaşmasını engeller. Bu makalede de finansal durumunuzu diğer insanlarınkiyle karşılaştırmayı neden bırakmanız gerektiğini ve sonunda bunu nasıl yapabileceğinizi paylaşıyoruz.

Finansal durumunuzu diğer insanlarınkiyle karşılaştırmayı neden bırakmanız gerekiyor?

En son ne zaman sosyal medyada finansal mücadelelerinizi, eşinizle geçirdiğiniz para kavgalarını veya işte geçirdiğiniz kötü gün hakkında bir şey paylaştınız?

Sanırım bu pek olası değil… İnsanlar sosyal medya hesaplarında parasal yaşadıkları durumları paylaşma eğiliminde değiller. Bunun yerine iyi günlerini ve en sevdikleri anları paylaşırlar.

Hayalinizdeki tatile yeni giden birine bakmak ve bunu karşılayabildiğini görmek ve sizin bunu yapamayacağınızı hissedebilirsiniz. Ancak göremediğiniz şey, belki de onların bunu yaptıklarında borca girdiği ve ödemelerinin yıllar alacağı.

Bu sadece bir örnek, sadece demek istediğimiz, birisinin sosyal medyada ne paylaştığı, sahne arkasında neler olup bittiğinin gerçekten iyi bir göstergesi olmadığı.

Karşılaştırma yapmak ilerlemenizi yavaşlatır

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanın ne kadar yorucu olabileceğini hiç fark ettiniz mi?

Örneğin, akranlarınızın sizinle aynı kredi borcuyla mücadele etmediğini fark edersiniz, tüm zamanınızı bunu düşünerek geçirirsiniz. Bu kıyaslama ile o kadar meşgul olursunuz ki hedeflerinize nasıl daha hızlı ulaşacağınızı düşünerek zaman harcamazsınız. Dolayısıyla bu düşünce tarzı sizi olmak istediğiniz yere götürmeye yardımcı olmak yerine, sizi geride tutar.

Karşılaştırma daha fazla harcamaya yol açar

Finansal durumunuzu diğer insanlarla karşılaştırmak size çok pahalıya mal olabilir. Yapılan araştırmalar, insanların çevresindekilere yetişmek için sahip olmadıkları parayı harcayarak borca girdiklerini söylüyor. Belki arkadaşınıza bakıp, şöyle düşünürsünüz, "Onun bu seyahati karşılayabileceğinden emin değilim, ama benim kazandığım kadar kazanıyor. Bu yüzden, eğer o karşılayabiliyorsa, ben de yapabilirim." Ve o da sana bakıyor ve aynısını düşünüyor, döngü böyle devam ediyor. Bir dahaki sefere bir arkadaşınız fiyat aralığınızın biraz dışında bir şey önerdiğinde, bunun yerine bir bütçe alternatifi yapıp yapamayacağınızı sorun. 

Öncelikleriniz herkesinkiyle aynı değil 

Herkesle aynı şeyleri karşılayamayacağınız için mutsuz hissedilebilirsiniz. Oysaki karşılayamadıklarınız kısa vadeli memnuniyet olabilirken, karşılayabildikleriniz uzun vadeli güvenli bir mutluluk olabilir. Bir şeylere olmayan paranızı harcamak, sizi erken emekli olma, hayalinizdeki evi satın alma veya bir iş kurma gibi uzun vadeli hedeflerinizden alıkoyabilir. 

Herkesin kendi savaşı var

Tıpkı bir başkasının finansal durumunun gerçekte neye benzediğini gerçekten bilmediğiniz gibi, hayatlarının geri kalanında neler yaşadıklarını da bilemezsiniz. Herkesin kendi savaşı var. Sizinki finansal olabilir, başkasının olmayabilir. Ancak imrendiğiniz kişi mutsuz bir hayat da yaşıyor olabilir. Hiç fikrin dahi olmadığı bir şeyle karşı karşıya olabilir. Aslında, aynı mücadeleyle uğraşmadığınız için hayatınıza bakıyor ve kıskançlık hissediyor olabilirler.

Finansal durumunuzu karşılaştırmayı nasıl bırakabilirsiniz?

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeçmek kolay değil. Özellikle de diğer insanların hayatlarının çoğunu sosyal medyada gördüğümüzde. Ancak biraz çalışma ve pratikle zihniyetinizi değiştirebilir ve bu karşılaştırma tuzağına düşmeyi bırakabilirsiniz. 

Hedeflerinizi ortaya koyun

Başkasının finansal durumunu düşünerek geçirdiğiniz her dakika için kendi durumunuzdan çalarsınız. Finansal durumunuzu değiştirmek istiyorsanız, hedeflerinizi ortaya koyun. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Hedeflerinizi belirleyin
  • Hedeflerinizi her gün göreceğiniz bir yere yazın
  • ·Hedefleriniz üzerinde çalışmak için her hafta takviminize zaman ayırın
  • Zihniniz başkalarının finansal durumuna odaklanmaya başladığında, oturun ve sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştırmak için bir şeyler yapın, bütçenizi güncellemek kadar basit olsa bile…

Paraya bakış açınızı değiştirin

Para konusu nasıl hissettiriyor?

Çoğu insan için cevap endişeli, stresli, depresif ve çok daha fazlası. Ve her şeyin ters gittiğini ya da sizi engelleyen tüm finansal mücadeleleri düşündüğünüzde böyle hissetmek çok kolay.

Peki ya para hakkındaki düşüncelerinizi değiştirdiyseniz?

Örneğin, borcunuzu ödemeye çalıştığınızı varsayalım. Ve her ay bu borç ödemesini yaptığınızda, her türlü olumsuz duyguyu hissedersiniz.

İlk başta borca girdiğiniz için geçmişte kızgın hissedersiniz. Belki de borç durumunuzun bu kadar kontrolden çıkmasına izin verdiğiniz için kendinize kızıyorsunuz. Borcunuzun yapmanıza izin vermediği şeylere odaklanmak yerine, izin verdiği şeylere odaklanın. 

Karşılaştırma en kötü duygulardan biri çünkü sürekli olarak bir şeyi yanlış yapıyor ya da yeterli değilmiş gibi hissettirir. 

Bu karşılaştırma tuzağının üstesinden gelerek, kendi finansal durumunuza odaklanmak için daha fazla zamanınız ve enerjiniz olacak ve hedeflerinize çok daha hızlı ulaşacaksınız.

Özlem Denizmen ile Para Durumu Başladı! Özlem Denizmen’in konukları; Psikiyatr Dr. Kenan Eren ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Korkut Ulucan! Para Durumu, Özlem Denizmen’in izleyici sorularını cevapladığı “Özlem’e sor” ve “Harcayabilir miyim?” bölümleriyle devam ediyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store