Dünya Tasarruf Günü – Neden Sadece Tasarruf Yapmak Yeterli Değildir?

Tasarrufu yatırım ile birleştirmezseniz, verimsiz bir egzersiz yapmış olursunuz.

Tasarrufu yatırım ile birleştirmezseniz, verimsiz bir egzersiz yapmış olursunuz.

Düzenli olarak para biriktirmenin önemi yadsınamaz bir gerçektir.  Acil durumlar için bir güvenlik ağı oluşturmak ve borçlanmaya gerek kalmadan finansal hedeflere ulaşmak para yönetiminin ilk adımıdır.


Her yıl 31 Ekim, tasarrufun önemini artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak uzmanlar, tek başına tasarrufun yeterli olmadığını söylüyor.


Peak Alpha Yatırım Direktörü ve Kurucu Ortağı Priya Sunder, ‘’Para biriktirmek, paranızı büyütmenin ilk adımıdır. Ancak, tek başına tasarruf etmek verimsiz bir egzersizdir. Zenginlik yaratmak için yatırımcıların daha da ileri gitmesi ve bu birikime yatırım yapması gerektiğini söylüyor.’’


Size bu Dünya Tasarruf Gününde, yatırım yapılmadığı takdirde, finansal başarı için tasarrufun neden yeterli olmadığını anlatmak istiyoruz. 


Sabit Mevduatlarda Tasarruf Yeterli Değil

Hintlileri ele aldığımızda onların birçok kültürden daha coşkulu tasarruf ettiklerini görüyoruz. Aegon Emekliliğe Hazırlık Endeksi (ARRI) 2018'e göre, Hintli hanelerdeki genel tasarruf oranı son 5-6 yılda azalmış olsa da, çalışan Hintlilerin yüzde 55'i uzun vadeli emeklilik hedefleri için tasarruf etmektedir.


Çevrimiçi bir yatırım platformu olan Scripbox tarafından kadın yatırımcılarla ilgili yapılan başka bir ankette, ankete katılanların yaklaşık yüzde 80'i tasarrufları konusunda disiplinli olduklarını bildirdi. Ancak, yüzde 80 kadın katılımcılar arasında yaklaşık yüzde 58'i yatırım yapmaktan çekindiklerini ve paralarını sabit mevduata, kamu fonuna veya banka hesabına yatırdıklarını itiraf etti.


Uzmanlar, disiplinli şekilde yapılan tasarrufa rağmen yatırımcıların mevduat ve tasarruf hesaplarının güvenliğine bağlı kalarak gelecekteki mali hedeflerine ulaşamayacaklarını söylüyor. 


Scripbox CEO'su ve kurucu ortağı Ashok Kumar E.R.; “Tasarruf ve yatırım madalyonun iki yüzüdür ve genellikle birbirinin yerine kullanılır. Fakat ikisinin de sundukları şeyler farklıdır. Tasarruf, minimum getiri oranı sunan veya hiç olmayan acil durumlar için ayrılan paradır. Yatırımlar ise servet yaratmaya yönelik sistematik bir yaklaşımdır ”diyor.

Uzun Vadede Değer Aşınması

Enflasyon, uzun vadede paranız için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. “Sabit mevduat gibi geleneksel yatırımların vergi sonrası getirileri enflasyon oranından daha düşük. Bir SEBI sertifikalı mali danışmanlık firması olan Capital Quotient CEO'su ve kurucu ortağı Sousthav Chakrabarty, "Birikimleriniz enflasyondan daha az kazanıyorsa, birikimlerinizin değeri zaman içinde istikrarlı bir şekilde düşecektir" diyor.


Enflasyonun yanı sıra, vergi, plansız çıkışlar ve beklenmedik acil durumlar, yeterince yatırım yapılmazsa tasarrufları yok edebilecek diğer faktörlerden bazılarıdır.


Sunder, "Hayat tarzındaki kazançlara göre orantısız bir artış, zaman içinde tasarrufları da azaltabilir" diyor.


Düşük Getiriler Daha Yüksek Tasarruf Demektir

Düşük getirili araçlara  yatırım yapmanın dezavantajlarından biri, çeşitli hedefler için istenen külliyatı biriktirmek için daha büyük miktarları saklamanız gerektiğidir. Getting You Rich'in kurucusu ve CEO'su Rohit Shah; “Tasarruf edilen ancak yatırım yapılmayan para daha düşük getiri anlamına gelir. Bu da yatırımcının daha yüksek bir tasarruf oranı hedeflemesi gerektiği anlamına gelir.’’ diyor.


Shah, "Tasarruf iyi bir alışkanlık olsa da, kişinin isteklerini boğarak aşırı tasarruf yapmak sinir bozucu olabilir" diye ekliyor.  Ayrıca, bir eksikliği telafi etmek için belirli bir hedefe yönelik tasarrufları artırırsanız, diğer hedeflerden ödün verebilirsiniz.’’


Ayrıca, finansal planlamacılar artan harcamalar nedeniyle yıllar içinde tasarruf oranında düşüş gördüklerini söylüyorlar. “Önceki nesiller kazandıklarının yüzde 30'unu harcadılar ve kalan yüzde 70'i kurtardılar. Bugün, finansal hedeflerin değişmesi ve beklentilerin hızla artması nedeniyle durum tam tersidir. Parayı nakit olarak, banka hesabında bırakmak yeterli olmaz.’’ diyor.

Sadece Tasarruf Etmeyin, Parayı Arttırın

Paranızı büyütmenin tek yolu, risk ve yatırımlarınıza göre bir finansal ürüne yatırım yapmaktır. Yatırım portföyünüzdeki riski ve ödülü etkin bir şekilde dengelemek için varlıklarınıza bağlı kalmanız gerekmektedir. 


Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/341610

Yorumlar
Kalan Karakter 800