Davranışlarınızı Değiştirerek Yiyeceklerden Nasıl Tasarruf Edebilirsiniz?

Konu günlük alışverişler söz konusu olduğunda sağlıklı harcama alışkanlıkları gözden kaçar. Siz de markette ihtiyacınız olandan çok daha fazla yiyecek satın alan biri olabilirsiniz. Peki, markette fazla harcamayı durdurmak için ne yapabilirsiniz?

1 4 Kilerinizi kontrol edin

Pazardan döndüğünüzde, sahip olduğunuz ürünleri ikiye mi katladınız? Tanıdık geliyor mu? Zaman ve para israfını önlemek için, mağazaya gitmeden önce mutfak kilerinizin hızlı bir envanterini yapın. Bu alışkanlık, halihazırda sahip olduğunuz öğeleri kullanarak yemek fikirleri çıkarmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, dolabınızda bir kutu makarna ve birkaç kavanoz marine edilmiş enginar varsa, bir sebzeli makarna hazırlamayı düşünün.

2 4 İndirimli ürünler satın alın

İndirimli malları satın alma konusunda ustalaşın. Marketlerdeki ürünlerin fiyatlarını, kampanyaları araştırın ve ona göre alışveriş yapın.

3 4 Liste yapın, iki kez kontrol edin

Bir alışveriş listesi oluşturun ve çoğunlukla buna bağlı kalın. Ardından, süpermarket uygulamanızda veya bir posta gönderinizde haftalık spesiyalleri araştırın ve satın almak istediğiniz ürünleri not edin. Bir listeye sahip olmak ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmenizi sağlayacaktır.

4 4 Markete aç veya yorgun gitmeyin

Tüketicilerin aç olduklarında gıda ve gıda dışı ürünlere daha fazla harcama yaptığını biliyor musunuz? Bunun nedeni, aç olduğunuzda “avlanma ve edinme moduna” girmeniz.

Örneğin, akşam yemeğinden hemen önce markete gittiğinizi ve saatlerdir yemek yemediğinizi varsayalım. Alışveriş sepetinize yiyecek ve diğer öğeleri atma olasılığınız daha yüksek olabilir. Daha sonra ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alacaksınız. Bunun yerine, markete gitmeden önce dolabınızdan bir şeyler atıştırmak daha iyi bir fikir.

Bir başka profesyonel öneri: Uykusuz kaldığınızda markete gitmeyin. İrade bir kas gibi çalışır ve tıpkı bir kasın zamanla güçlenmesi ya da yıpranıp tükenmesi gibi, kendi kontrolünüz de olabilir. Uyku eksikliği iradeni zayıflatabilir. Bu nedenle, kasada duran çikolatalara kendinizi kaptırmamak için yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Etiketler Yeme İçme Tasarruf
Yorumlar
Kalan Karakter 800