Araba Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Öneriler

Arabanın maliyeti sadece satın alma fiyatı değil. Vergisi, bakımı, sigortası, benzini derken masrafları gittikçe artıyor. O nedenle en azından yakıt tasarrufu yaparak maliyeti düşürmeye çalışabiliriz. Peki yakıt tasarrufu nasıl yapılır, az paraya çok yol nasıl gidilir? Gelin hep birlikte bakalım.
Araba Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Öneriler

Arabası olanlar için yakıt harcaması, aylık bütçenin önemli bir kısmını kaplıyor.  Yakıt harcamalarını kısarak ve benzinden tasarruf ederek bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Ani Hız Yapmayın!

Öncelikle yakıt tasarrufu sağlamak için arabanızla ani hızdan kaçınmanız gerekiyor. Ani hız yaptığınız zaman yakıttan epey bir harcama yapmış oluyorsunuz. Aracınız hızlanmaya çalışırken normal motor hacminden daha fazla çalışır. Bu da daha fazla yakıt harcamanıza neden olur. O yüzden sabit bir gazla gitmek ve onu değiştirmemek yakıt tasarrufu sağlamanızda faydalı olacak.

Bakımları Zamanında Yaptırın!

Hem güvenliğiniz için hem de yakıt tasarrufu için aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmanız oldukça önemli. Motor yağını, filtresini zamanında değiştirmeniz gerekiyor. Aracınızla ilgili yapacağınız bakım masrafları yakıtta size artı bir yön olarak çıkacak.

Motoru Isıtmak İçin Beklemeyin

Motoru ısıtmak için çok beklememeniz gerekiyor. Aracınızı dururken ısıtmak yerine devir halindeyken yolda ısıtmayı tercih edin. Rölantide çalıştırdığınız araç size ekstra yakıt tüketir.

Doğru Viteste İlerleyin

Yakıt tasarrufunda doğru vites kullanmak oldukça önemli. Birinci, ikinci, üçüncü viteslerin farklı özellikleri var. Birinci vites arabanızı çalıştırmanız içindir. Birinci viteste daha fazla yakıt tüketildiği için bu viteste gitmemeyi tercih edin. Vites değiştirirken motorun üst devirlere çıkarmaktan kaçının. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalıştığı devir aralığı farklı oluyor. Aracınızın teknik özelliklerine göre en verimli çalışan vitesini belirleyin ve ona göre ilerleyin. Aynı zamanda motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşaltmanız gerekiyor.

Camı Kapatın

Eğer hızlı ilerliyorsanız aracınızın camınızı kapatmanız gerekiyor. Açık cam süratı düşürdüğü için daha fazla yakıt sarf etmenize neden olur.

Gereksiz Yere Frene Basmayın

Aracınızı dikkatli kullanmanız gerekiyor. Her bastığınız fren depodan yakıtın gitmesine neden oluyor. Gereksiz yere gaz pedalına basmak, ani hızlanmak, ani durmak yakıt deponuzu harcar.

Aracınızın Yapısını Bozmayın

Aracınıza koyduğunuz yükün yakıtınızı etkilediğini biliyor musunuz? Aracınızın yapısı değiştiği için fazla yakıt tüketmiş oluyorsunuz. Aracınıza yaptığınız eklentiler yakıt deponuzu etkileyecek.

Lastiklerinize Dikkat!

Aracınızı taşıyan lastikleriniz. Lastiğiniz inik durumda olduğunda daha fazla yere yakın olursunuz. Bu da aracınızın motorunun daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durum motoru zorlayacağı için daha fazla yakıt kullanırsınız. Lastiklerinizi düzenli kontrol ettirirseniz doğru basınç seviyesine ulaşmış olursunuz. Kış ve yaz lastiklerini de düzenli olarak taktırmanız yakıt tasarrufunu sağlar.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol