6 Adımda Bankacılıkta Tasarruf Edin

Ortak ATM'ler, kredi kartı aidatı, e-posta, yalın kart ve diğer detayları kullanarak bankacılık işlemlerinizde tasarruf edin.
6 Adımda Bankacılıkta Tasarruf Edin

1-    Ortak ATM’lere Dikkat
Kartına sahip olduğunuz bankaların ATM’sinden para çekme, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler için ek bir para ödemezsiniz. Ancak kendi bankanızınki dışındaki ortak ATM’lerden bu işlemler için belli bir ücret ödeme ihtimaliniz var. Bunun önüne geçip gereksiz para ödememek için ücretsizortak AVM seçtiğinizden emin olun.

2-    Kredi Kartı Aidatına Son
Her banka aidatsız yani yalın kart seçeneği sunmak zorunda. Siz kredi kartınızı seçerken ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu seçeneği de göz önünde bulundurun, yıllık kart aidatından tasarruf edin.

3-    E-posta ile Tasarruf 
Bankalar kart ekstrelerini basılı olarak gönderirse bundan her ay bir masraf alıyor. Kart ekstrelerinizin e-postanıza gönderilmesini isteyin, ekstre gönderim ücretinden tasarruf edin.

4-    Pazarlığın Gücü
Kredi kullanırken belli bir masraf ödüyorsunuz, bunun yasal üst sınırı binde 5. Yani 10 bin liralık kedi kullanıyorsanız, ödeyeceğiniz en yüksek tahsis ücreti 50 lira ile sınırlı. Kredi kullanırken bunu kontrol edin. Ayrıca faiz ve masraflar konusunda bankanızla pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

5-    Paranız cepte kalsın
Kredi kartınızı kullanmıyorsanız yıllık aidat da yansımaz. Aralıksız 180 gün kartınızı kullanmadıysanız ve ekstrenize yıllık aidat yansıdıysa, bunu bankanızdan geri isteyin.

6-    Ödedikçe Kazanın
Her durumda faturalarınızı ödüyorsunuz. Hem son ödeme tarihini unutma riskini ortadan kaldırmak hem de ödediğiniz faturalardan da kazanmak için bankanıza otomatik ödeme talimatı verin, hesap işletim ücreti ödemeyin.

7-    Kart ile ödemeye son
Fatura ödemelerinizi kredi kartınızdan verdiğiniz otomatik ödeme talimatıyla  yapıyorsanız her ay 2-3 TL gibi bir masraf ödüyorsunuz demektir. Oysa bu ödemeleri banka hesabınızdan hiçbir ücret ödemeden de yapabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol